Nádherná místa, která musíte rozhodně vidět
Máme mimořádné štěstí, protože žijeme v nádherné zemi a jsou místa, která nám ostatní mohou závidět. Našli jsme pro vás několik světových unikátů a jsme nade vší pochybnost přesvědčeni, že nebudete litovat, že jste se na ně vypravili.
Začněme Pravčickou bránou
Pískovcová skála, 15 km od Děčína, musela být po miliony let ovlivňována klimatem. Pravčická brána je jedna z největších přírodních skalních bran v Evropě. Je to přední skalní brána Českého Švýcarska a dlouho byla cílem výletníků – cesta z Hřenska byla vybudována před 150 lety a v roce 1881 zde byl postaven zámeček Sokolí hnízdo. Zbožňoval ji slavný dánský spisovatel Hans Christian Andersen, a dokonce se objevil v úvodní části Letopisů Narnie.
Úchvatný kostel na Zelené hoře
Kostel svatého Jana Nepomuckého byl postaven v letech 1720-22. Stavba je jedním z nejlepších evropských děl v rámci barokní gotiky a v roce 1994 byl zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Podle legendy se po vhození mrtvého Jana Nepomuckého do Vltavského potoka objevilo na jeho povrchu pět hvězd. Takže kostel má tvar pěticípé hvězdy, pět východů a pět andělů. Místo oplývá opravdu kouzelnou atmosférou. Okna jsou rozmístěna tak, aby mohla v odlišných denních dobách odhalovat všechny obrazce.
Historická obec Holašovice
Vesnice Holašovice, nedaleko Českých Budějovic a Českého Krumlova, je navíc zapsáno na Seznam světového dědictví. Jedná se o zachovalé tradiční středoevropské městečko – 23 statků v jihočeském ornamentálním stylu kolem náměstí, kaple a rybníček. Neuvěřitelné je, jak dobře jsou chráněny stavby z 18. a 19. století. Několik budov je obydlených, v jiných jsou keramické dílny, a navíc je zde i manufaktura. Možná vás zláká výlet na holašovické koláče.
Přijeďte na Kamencové jezero
Věděli jste, že i u nás najdete Mrtvý oceán? Jmenuje se Kamencové jezero poblíž chomutovského zooparku. Vzniklo na konci 18. století zatopením dolů na kamenec a síru a je možná i světovou zvláštností. Voda má u břehů rezavou barvu, nepřežije zde žádná ryba, sinice ani nic podobného. Doporučuje se ovšem ke koupání osobám trpící záněty horních cest dýchacích, ledvin nebo kožními potížemi. Jenže vody ubývá, protože je každým rokem více horko a zatopený důl nemá žádný přítok!
Ruprechtovský větrný mlýn
Další ze specializovaných památek, které byste měli vyhledat, je větrný mlýn v Ruprechtově u Vyškova. V roce 2009 bylo potvrzeno, že jeho Halladayův turbínový pohon je jako jediný na světě. Mlýn se dostal k turbíně poté, co byl první lopatkový pohon zcela zničen vichřicí v roce 1882. Větrný mlýn je přístupný veřejnosti, a konalo se zde i pár svatebních obřadů!
Chtěli byste vidět Athény?
Opravdu se musíte vzdát své cesty do Řecka? Ne nemusíte, stačí se vydat do Kroměříže. Město je známé jako hanácké Atény. Arcibiskupský zámek s květinovým podhradím a s ojedinělou pozdně renesanční Květnou zahradou je zapsán na seznam světového dědictví. Za návštěvu stojí i obrazárna nebo knihovna, vinné sklepy, biskupská mincovna a 244 m dlouhá arkádová kolonáda se sochami starých božských bytostí, stejně jako zelený labyrint.
Nejhlubší Hranická propast
Nejhlubší zahloubenou jeskyni na světě najdete u vodního toku Bečvy v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic. Dodatečně se jí říká Kmotrova tůň, Kmotrův důl, Kavčí nebo Teplická propast a průzkum česko-polské výpravy v roce 2016 potvrdil hloubku 404 m. Do propasti se dá dostat volně a budete moci nahlédnout do ústí za pomocí 3D projekce místního infocentra.
Rozšiřte si poznatky o skle a bižuterii
Kdysi jsme byli hrdým národem, protože jsme kromě jiného byli sklářskou velmocí. Ať tak či onak, málokdo ví, že v Jablonci nad Nisou můžete objevit muzeum skla a bižuterie s naprosto výjimečnou kolekcí. Nikde jinde na světě neobjevíte všechny druhy v jednom kuse seřazené podle materiálu, technologie nebo sortimentu. Prohlédnout si můžete předměty, které vyráběli naši předci a porovnat je s dovezenými kusy. Naše práce byla vyhlášená, ale pod hamižnou vládou naše firmy zkrachovaly a byly rozebrány, rozprodány, rozkradeny.
Nezapomeňte na naši raritu
K Pravčickým branám v Českém Švýcarsku jsme se už dostali, ale existuje další krásný skalní útvar, které mu se říká Ohnivec. Byl nalezen v 90. letech 20. století nad převisem u potoka Křinice. Jeho rozměry jsou cca 130 × 50 cm, paprskovité rýhy byly pravděpodobně způsobeny úderem blesku. Vypadá to, že je starý několik tisíc let, a podobný útvar však nebyl nalezen nikde jinde. Aby vše zůstalo zajištěno před vandaly, zůstala její poloha utajena. Ve skutečné velikosti je k vidění v rámci Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě.
Zdroje info: cestujeme.cz, kudyznudy.cz
Náhledové foto: