Nad Brazílií zřejmě vládnou mocné síly, které vypínají i kosmo lodě
Anomálie, o kterých mluvíme, se dějí nad jižním Atlantikem. Jde o známou oblast, kde se vyskytuje záření, které také známe pod názvem Allenův radiační pás, které se nachází nejblíže k zemskému povrchu. Čili vesmírné stanice, družice a podobné objekty, které zde proletí, jsou vystaveny tomuto silnému záření, které vypíná jejich funkce!
Van Allenovy radiační pásy
Tyto pásy představují místa v magnetickém poli planety, kde jsou dlouhodobě zachyceny nabité částice – energetické ionty a elektrony – pocházejí ze slunečního větru. V okolí naší planety máme hned dva tyto pásy (vnitřní ve výšce 0,1-1,5 zemských poloměrů a druhý ve výšce 2-10 zemských poloměrů). Oba pásy pak obepínají naši planetu v rovině celého magnetického rovníku a zjistilo se, že mají půlměsícový průřez.
Anomálie představuje nebezpečí pro prolétající družice
Důvodem vzniku této magnetické anomálie je pohyb roztavených kovů (železa a niklu) uvnitř vnějšího zemského jádra. V důsledku toho se pohybují magnetické póly planety a tento pohyb magnetické pole mění. Sledovaná anomálie je důsledek mizející dominance dipólového pole uvnitř lokality. Magnetické pole v oblasti SAA se vyvíjí, což znamená, že kvalita magnetického pole je výjimečně slabá, slabší než v okolních oblastech.
Tato anomálie je způsobena pohybem takzvaného afrického superplumu, obrovské masy plující jako skrytý kontinent mezi vnějším kontinentem a spodním pláštěm planety. Slabé magnetické pole v místě anomálie znamená, že celá oblast může být nebezpečná pro družice kroužící na nízké oběžné dráze. Nabité částice dopadající na družice mohou způsobit zkrat a krátkodobě ji poškodit, nebo v nejhorším případě způsobit trvalé poškození. Vesmírná stanice ISS anomálií prolétá, ale její tým je před zářením dobře zabezpečen.
Měnící se anomálie pod drobnohledem
Vědecké týmy NASA a dalších kosmických úřadů pečlivě kontrolují současný stav magnetického pole a snaží se sestavit model pohybu kovů ve vnějším Zemském jádře, aby předvídaly další možný vývoj. Je to srovnatelné s tím, jak se vytvářejí modely počasí, ale v tomto případě se pracuje s časovými úseky. Měnící se anomálie tak dává vědcům možnost poznat na bližší pohled na zemské jádro. Sledováním postupně se měnící trhliny v magnetickém poli mohou vědci lépe pochopit, jak se planeta mění, a lépe plánovat zabezpečení vesmírných stanic.
Zdroje info: novinky.cz, icesty.cz
Náhledové foto: Pixabay