Na zámku Kynžvart se můžete podívat do nejstaršího soukromého muzea na světě
Dne 8. října 1809 byl hrabě Metternich jmenován ministrem zahraničních věcí Rakouska. Díky své funkci mohl zasahovat do chodu dějin Evropy celých 39 let až do roku 1848, kdy ho kvůli revoluční náladě v zemi císař propustil ze svých služeb. Klemens Wenzel von Metternich kromě rakouského majetku vlastnil také panství v Čechách, a to například zámek Kynžvart, který dostal od svého otce jako dárek k Vánocům. Co zajímavého na zámku uvidíte a jaké stopy v něm Metternichové zanechali?
Hrad Kynžvart
Původně v Kynžvartu stával hrad. Dnes jsou z něho jen ruiny a nacházejí se na okraji Slavkovského lesa necelé tři kilometry o stejnojmenného zámku. Zřícenina patří k nejvýše položeným hradům, stojí v nadmořské výšce 824 metrů. Ve své době střežil cestu do Norimberku. Hrad byl založený asi ve 13. století, možná králem Václavem I., dokončený byl Přemyslem Otakarem II. Jeho majiteli byli postupně mimo jiné také Guštejnové, král Vladislav Jagellonský či Pluhové z Rabštejna.
V roce 1623 se dostal do vlastnictví rodu Metternichů, kteří jeho zdivo využili při výstavbě svého nového sídla – zámku Kynžvart. Nejlépe zachovanou částí zříceniny je velká nárožní bašta, dochovaly se i zbytky paláce, obvodové zdi v předhradí a spodní část čtverhranné věže. Z Lázní Kynžvart na hrad vede „Pohádková cesta“.
Zámek Kynžvart
Ve druhé polovině 16. století byl pod hradem vybudován rodem Cedviců renesanční zámek, jehož původní podoba je neznámá. Kvůli jejich účasti v povstání proti císaři Ferdinandovi II. byl jím majetek po Bílé hoře zkonfiskován a dostal se do rukou rakouského rodu Metternichů, jež ho vlastnili až do roku 1945. Ze zbytků tehdy už zchátralého renesančního zámku si v letech 1681 až 1691 nechali Metternichové postavit nový barokní zámek jako své venkovské sídlo.
Nejslavnějším majitelem kynžvartského zámku byl kníže Klemens Wenzel von Metternich, jenž ho nechal přestavět v klasicistním stylu dle návrhu vídeňského architekta Pietro Nobileho. Když byl ze svého místa ministra zahraničních věcí v roce 1848 odvolán, odešel na tři roky do exilu do Londýna. Po návratu zpět až do své smrti v roce 1859 velmi často kníže Metternich na zámku Kynžvart přebýval.
Zámek Kynžvart. Foto autor: Lubor Ferenc; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Kyn%C5%BEvart_dv%C5%AFr_5.jpg
Muzeum kuriozit
Kynžartský zámek je možné si prohlédnout až do konce listopadu. V říjnu je zámek otevřen o víkendech v čase od 9:00 do 16:00 hodin. V listopadu je návštěvní doba v úterý a ve čtvrtek od 12:45 do 15:00 hodin. K vidění je tu základní okruh Zámecké interiéry Metternichů či Muzeum a kabinet kuriozit, které patří mezi nejstarší soukromá muzea na světě. Nabízí sběratelské předměty ze sbírek knížete Metternicha a jeho potomků.
Zdroj: https://www.zamek-kynzvart.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Klemens_Wenzel_von_Metternich
Zámek Kynžart. Náhledové foto autor: VítVít; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Kyn%C5%BEvart_dv%C5%AFr_5.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.