Na zámku Březnice je k vidění zachovalá renesanční Lokšanská knihovna, která patří k nejstarším u nás

Asi dvacet kilometrů jižně od Příbrami leží město Březnice. Jméno mu dal nejspíš březový les, kterým protékal potok. Na nedalekém vrchu Šance v 10. a 11. století stávalo slovanské hradiště zvané Bozeň, což bylo původní osídlení zdejšího kraje. Odtud si lidé své sídlo přesunuli do Březnice, jež bývala trhovou osadou při Zlaté stezce vedoucí z Prahy do Pasova. O Březnici se v písemných památkách poprvé dočteme v roce 1238. Tehdy patřily rodu Buziců. Historické jádro města je městskou památkovou zónou a dominantou je také zámek Březnice, jenž býval kdysi gotickou tvrzí Buziců.

Co zajímavé je možné v Březnici vidět

Město Březnice je na historické pamětihodnosti poměrně bohaté. Je to dáno i jeho dlouhou historií, jež se začala psát ve 13. století. Z původně trhové osady se stalo městečko obehnané valem a dřevěným opevněním. Buzicové si v něm postavili gotickou tvrz. Město se dále rozvíjelo, v 16. století tu byl vybudován pivovar. Velkého rozmachu bylo město svědkem v době, kdy bylo majetkem rodu pánů Lokšanů z Lokšan, kteří nechali tvrz přestavět na pohodlný renesanční zámek. Tento rod také nejspíš inicioval židovské osídlení ve městě a vznik židovského ghetta. Jeho součástí byla také barokní synagoga. Ta v Březnici stojí stále, ale má už klasicistní podobu z roku 1821.

Za vlády Lokšanů z Lokšan stála ve městě škola. To se psalo 16. století. V první polovině 17. století byl vybudován kostel svatého Ignáce z Loyoly a svatého Františka Xaverského v raně barokním slohu včetně přilehlé jezuitské koleje. Mimo město při silnici na Přední Poříčí se nachází židovský hřbitov, jenž svému účelu sloužil už před rokem 1617.

Březnice se ve 30. letech 20. století, kdy patřily hraběti Janu Nepomukovi Pálffymu, mohly pyšnit chovem koní, které si přivezl až z Podkarpatské Rusi. Bohužel 50. léta a období kolektivizace moc ušlechtilým koním nepřály a z chovu zůstal jen tažný, huculský kůň. Po Sametové revoluci se poměry změnily a Březnice navázaly na bohatou tradici. V sousedních Martinicích se každým rokem konají závody v parkurovém skákání a drezuře.

Zámek Březnice

Jak jsme se již zmínili, že zámek Březnice stojí na místě původní gotické tvrze, která se za Lokšanů z Lokšan dočkala renesanční přestavby. Těm byl majetek po Bílé hoře zkonfiskován a novým majitelem se stal Přibík Jeníšek z Újezda, známý mimo jiné tím, že byl královským prokurátorem, který obžaloval a na smrt poslal 27 vůdců prohabsburského povstání. Ti pak byli popraveni v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Městu Březnice se Příbík věnoval a zveleboval ho, protože nechal postavit barokní kapli i kostel svatého Ignáce z Loyoly a svatého Františka Xavarského a barokní kolej jezuitů. Na sklonku 19. století se zámek Březnice dostal do majetku česko-uherského panského rodu Palffyů z Erdodu, který ho vlastnil až do roku 1945.

Zámek Březnice. Foto: Juandev, CC BY-SA 3.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:B%C5%99eznice,_z%C3%A1mek_IV.jpg>, via Wikimedia Commons

Lokšanská knihovna a zámecké prohlídkové okruhy

V 16. století byl zámek obohacen o systém hradebního opevnění s dělostřeleckými baštami. Na výstavbě se podílel Beneditk Rejt z Pístova,  jeden z nejvýznamnějších českých stavitelů přelomu 15. a 16. století. Zcela unikátní je ale renesanční interiér nejstarší zámecké knihovny v Čechách. Říká se jí Lokšanská a pochází z roku 1557. Interiér se dochoval prakticky v nezměněné podobě včetně původního trámového stropu a knihovních skříní.

Poprvé letos se do zámku Březnice mohou návštěvníci podívat o velikonočních svátcích. Své brány totiž otevírá 28. března 2024. K dispozici je základní okruh Zámecké interiéry, dále Zámecká zbrojnice nebo rozšířený okruh zámeckých interiérů, v nichž lze spatřit i Lokšanskou knihovnu.

Zdroj: https://www.zamek-breznice.cz/,  Mapy.cz

Zámek Březnice. Náhledové foto: Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:B%C5%99eznice._renesan%C4%8Dn%C3%AD_z%C3%A1mek.jpg>, via Wikimedia Commons

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.