Na výlet do Jáchymova – malé město skrývá mnohé památky
Pokud dnes někde zaslechnete jméno Jáchymov, pak půjde nejspíše buď o historický dokument z neveselých poválečných let nebo o reklamní prospekt, lákající na pobyt ve zdejších radonových lázních. Ovšem na výlet se sem můžete bez problémů vydat i jen tak.
Jáchymovské stříbro a muzeum
V roce 1520 udělil Jáchymovu český král Ludvík Jagellonský právo k ražení mincí. A ty se tu razily poměrně dlouho – až do té doby, než v Krušných horách došly zásoby stříbra. Možná si na Jáchymovské tolary ještě pamatujete ze školy. Zajímavé je, že budova mincovny se zachovala dodnes – najdete v ní městské muzeum s expozicí mincovnictví, balneologie a Jáchymova jakožto místa pro nepohodlně politické vězně.
Vzhůru do dolu aneb Štola číslo 1
Máte rádi podzemní expozice, kde vám příjemně běhá mráz po zádech? Štola číslo 1 nabízí množství zajímavých exponátů od 16. století až po současnost. Patří totiž ke komplexu dolu Svornost, což je nejstarší doposud funkční důl v Evropě. Najdete tu Mauthausenské schody pro vězně, mříže nebo třeba staré důlní vybavení.
Samotný důl Svornost je přístupný jen někdy, zpravidla při některých významných dnech nebo výročích. Budete mít tedy spíše štěstí, pokud se do něj při návštěvě podíváte.
Po naučné stezce – vyberte si tu svou
Jáchymovem totiž probíhají hned dvě: Naučná stezka o radonu a Jáchymovské peklo. Ta první tříkilometrová vás seznámí se všemi zajímavostmi okolo tohoto radioaktivního plynu – o jeho využití v moderní léčbě apod. A pamatuje také na Marii Curii Skłodowskou, která díky místní radioaktivní rudě mohla uskutečnit své pokusy.
Jáchymovské peklo zase hovoří převážně o pracovních táborech v blízkých uranových dolech. Měří ovšem úctyhodných 8,5 km a dojdete po ní až ke Šlikově hrádku, odkud se před vámi rozprostře úžasný výhled na město Jáchymov.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.