Na Tenerife se už do hor v žabkách raději nevydávejte. Čekají na vás vysoké pokuty

Dá se říct, že lidé jsou ve své podstatě všude na světě stejní. Nejen českou Sněžku se vydávají pokořit v nevhodné obuvi a oblečení. Podobný problém řeší také na jednom ze sedmi Kanárských ostrovů, na Tenerife. Jak se s tím místní hodlají vypořádat?

U Afriky, přesto stále EU

Ostrov Tenerife v Atlantském oceáně láká především aktivně naladěné turisty, kteří zde chtějí prozkoumat jeho krásnou přírodu. Když nahlédneme do historie ostrova, tak tu již v 15. století objevíme evropské dobyvatele. Zálusk se na celé souostroví udělala španělská koruna, což se jí i podařilo, takže Kanárské ostrov patří Španělsku. I když leží v blízkosti Afriky, tak se stále jedná o území Evropské unie. To je pochopitelně pro cestovatele z Evropy výhodné, protože k návštěvě této destinace nepotřebují pas, ale stačí jim jejich občanský průkaz.

Sopka Teide

Na Tenerife je ze strany turistů zájem především navštívit Pico del Teide a Pico Viejo, což jsou zdejší sopky s nadmořskou výškou přesahující 3 000 metrů. Sopka Teide (3 715 m) je nejvyšším vrcholem Španělska. K jejímu kráteru je možné dostat se pěšky z údolí, případně kabinovou lanovkou, která ale turisty přepravuje jen za bezvětří. K lanovce na základně Mirador del Teide ve výšce 3 555 metry se dá pohodlně dojet autem a zde zaparkovat. Zde se můžete občerstvit v kafeterii, nakoupit v obchodě, pochopitelně tu nechybí ani veřejné WC. Pak se necháte lanovkou vyvézt pod vrchol sopky Teide a zbytek už dojdete pěšky po kamenité cestě.

Sopka Teide, Tenerife. Foto: Pixabay

Vysoké pokuty za nevhodné vybavení do hor

Turisté cestu na sopku Teide podceňují a myslí si, že ji hravě zvládnou v žabkách, ve kterých chodí po pláži u oceánu, a v tričku. Zapomínají ale na to, že nahoře ve výšce přes 3 tisíce metrů nad mořem je docela chladno. A že chůze v žabkách po kameni je všechno jiné, než příjemné. Pak je musí zahraňovat záchranáři. Ti ale řekli: „Dost“, respektive ministr odpovědný za bezpečnost na Tenerife. Počítá se totiž s tím, že zachraňovaným turistům bude účtován po jejich záchranné operaci účtován poplatek ve výši 1 200 EUR (v přepočtu asi 30 000 Kč) a pokuta až 600 EUR (v přepočtu 15 000 Kč).

Není to tak dávno, co museli záchranáři spustit záchrannou akci pro 77 turistů, jež uvízli na vrcholu kvůli nevlídnosti počasí. Přitom předpověď slibovala vydatné deště, což ale nerespektovali a na sopku se vydali. Asi si mysleli, že jich je tolik, že ten déšť rozeženou, nebo co se jim honilo hlavou.

Zdroj: https://turystyka.rp.pl/zanim-wyjedziesz/art41507091-w-klapkach-na-szczyt-wulkanu-hiszpanie-beda-surowo-karac-za-takie-pomysly, https://www.cope.es/emisoras/canarias/santa-cruz-de-tenerife/tenerife/noticias/turista-viaja-tenerife-sube-teide-equipamiento-adecuado-le-sale-caro-mas-3-000-euros-multa-20241121_3048679.html

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.