Na skok do Černobylu za těmi největšími zajímavostmi
Pokud toužíte po netradičním výletu, pak by vám určitě neměla uniknout kdysi nezpochybnitelná pýcha Sovětského svazu – Černobyl. A i když to teď vypadá, že si jeho nevšední a hrůzyplnou krásu budeme užívat jen na fotografiích, rozhodně není od věci si ji připomenout.
Návštěva tady však skrývá mnoho překvapení. A to především pro neznalé návštěvníky, kteří si zdejší oblast představují doslova jen jako nepřístupný prostor duchů. Skutečno je totiž úplně jiná.
Zvířatům se v Černobylu opravdu daří
Obvykle si představujeme, že pokud je někde zvýšená radioaktivita, pak je celá oblast mrtvá a bez jakéhokoliv života. To však rozhodně nemusí platit univerzálně. Naopak. Černobyl je toho zářným příkladem.
Foto: Pixabay
Nepřítomnost lidí totiž paradoxně prospívá zvířatům, která se umí s dopadem radioaktivity poprat překvapivě dobře. Ve zdejší oblasti tak můžete narazit na vysokou zvěř, divoká prasata a dokonce i na koně. V jiné části Ukrajiny byste něco podobného hledali jen stěží.
Jak blízko je možné přijít
Další mýtem, který o návštěvě zde často panuje, je to, že lidé mají přístup k elektrárně zapovězen. Pokud si ji chcete prohlédnout jen zdálky, pak můžete, ale není to třeba., odvážlivci mohou nakouknout třeba i do velínu – samozřejmě za dodržení mnoha přísných bezpečnostních opatření.
Všeobecně platí, že pokud nepřekročíte doporučenou délku pobytu, pak vám žádná zdravotní rizika nehrozí. Koneckonců Černobyl byl po výbuchu v roce 1986 ještě poměrně dlouhou dobu funkční. Bylo nutné jen to, aby se pracovníci v nepoškozených blocích střídali v předem určených intervalech. A totéž lze doporučit i běžným turistům. I tak však musíte po opuštění areálu počítat s možností dekontaminace. To zkrátka k výletu sem patří.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://zoommagazin.iprima.cz/historie/vybuch-v-cernobylu-minutu-po-minute
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.