Na norských ostrovech Špicberky je nejsevernější Lenin

Mrož

Ruští turisté v Karlových Varech si dlouho pletli sochu T. G. Masaryka s Leninem. V Norsku mají pravého Vladimíra Iljiče. A na ostrovech, kde sobi několikanásobně převyšují početně lidi, těží norské uhlí, které těžili Rusové. Zdejší mroži jsou dokonce chránění! Ostrov Svalbard je součástí norských Špicberků. V nejvýznamnějším městě Barentzburgu se od meziválečného období mluví rusky.

V té době se zde totiž nacházely bohaté zásoby černého uhlí. O práva se hlásila holandská těžební společnost, která však výhodu těžby černého zlata prodala Rusům. A ti byli zvyklí na těžkou dřinu a chlad. Největší rozmach pro těžbu v Barentzburgu nastal během sovětské svazu. Právě artefakty z tohoto období sem přitahují návštěvníky. Ti si nadšeně fotografují skanzen pod širým nebem, a mezi nejfotografovanější věci patří Leninova busta v nadživotní velikosti.

Bohatství památek silně kontrastuje s bohatstvím místních obyvatel. Jedinou radostí je pro ně obvykle (a v Norsku to posiluje ruské zobecnění) vodka. Centrum města tvoří horníci z nekonečných okolních dolů. Přicházejí sem kvůli záruce vysoké odměny, ale obvykle vydělají o něco málo víc, než by dostali za srovnatelnou práci v Rusku. Takže v rámci nocí nepijí jako Dánové, ale jako Rusové, a hrají různé melodie na balalajky.

Špicberky
Foto: Pixabay

Kde potkat soba místo člověka?

Ať je to, jak chce, melancholické prostředí na celých Špicberkách nevyhrává, právě naopak. Veselejší je to na nejvzdálenějším ostrově, kde objevíme Longyearbyen, největší město souostroví, kam létají letadla z norské pevniny. Na vině nejsou barevné rybářské bungalovy, ale také vyšší zisk. Rybolov sice stagnuje, ale cestovní ruch je na vzestupu.

Špicberky jsou jednou z posledních oáz neposkvrněné přírody – například ve srovnání k jiným oázám, zdejší tuhnoucí teploty by mohlo být poněkud slabé) v Evropě. Je tu pětkrát více sobů než lidí, kteří se sem však smí podívat jen na krátkou dobu. Mroži jsou chráněni a lední medvědi jakbysmet. Pokud se chcete podívat do divočiny v Evropě, nemůžete se rozhodnout pro výlet na Špicberky. Koneckonců, kdo ví, kdy se zde rozšíří těžba nebo kdy se vyjde vstříc neomezenému turismu.

Zdroje info: cestujeme.cz, vypravy-s-cestovateli.cz

Náhledové foto: Pixabay