Na Levý Hradec za počátky křesťanství u nás

Levy Hradec

Počátky křesťanství u nás má většina lidí spojeny především s oblastí Velké Moravy a tamější misí Cyrila a Metoděje. Ve stejné době ale vznikaly první křesťanské památky i v Čechách. Vůbec nejstarším kostelem na českém území je byl ten na Levém Hradci. Ať již se k němu budete vydávat z duchovních důvodů, anebo ze zájmu o historii, z Prahy jste tam coby dub. V dnešní době je to od něj totiž k hranicím hlavního město jen kousek.

Na příkaz knížete Bořivoje

Někdy kolem roku 884 nechal kníže Bořivoj – první historicky doložený kníže Přemyslovského rodu – vystavět nedaleko dnešních Roztok u Prahy kostel zasvěcený sv. Klimentovi. Místo tak lze bez nadsázky označit za jedno z prvních křesťanských center v Čechách. Středem české historie se stal ještě několikrát, např. v roce 982, kdy zde byl za druhého českého biskupa sv. Vojtěch.

Kostel sv. Klimenta, který dnes na Levém Hradci nad údolím Vltavy stojí, není samozřejmě tím původním. Je více než pravděpodobné, že onen první doložený křesťanský kostel v Čechách byl dřevěný. Ten poté nahradila kamenná rotunda z 11. století, jejíž základy lze dodnes nalézt pod románským a barokně přestavěným kostelem, jež zde stojí nyní.

Vltava

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Jak se na Levý Hradec dostat?

Levý Hradec leží asi 10 km od severního pražského okraje. Nejpohodlnějším způsobem jak se na místo dopravit, je vyrazit příměstským vlakem linky S4 z pražského Masarykova nádraží. Do stanice Roztoky-Žalov, kde je třeba vystoupit, trvá cesta pouhých 18 minut. Od metra Dejvická se sem lze dostat i autobusem č. 340.

Interiér kostela lze navštívit v rámci komentovaných prohlídek konaných o víkendech od května do září. Domluvit se lze ale celoročně i na jiný termín. Plné vstupné je 40 Kč, snížené poloviční. V prostoru starobylého hradiště se nachází i 800 m dlouhá naučná stezka s osmi zastaveními a panely plných informací o historii kostela, okolí i archeologických výzkumech.

Sháníte-li tip na nedělní výlet, zkuste Levý Hradec!

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons