Na Istrii se našly nejjedovatější ryby světa

Jadranské moře, které obklopuje poloostrov Istrii, je oblíbeným místem pro turisty i rybáře. Nedávný objev však vyvolal obavy jak mezi místními obyvateli, tak mezi odborníky. Byly zde totiž zaznamenány jedny z nejjedovatějších ryb na světě – například druhy ropušnice (Synanceia), které jsou známé svou smrtící jedovatostí. Tento nečekaný nález rozvířil otázky o dopadech změn v ekosystému Jadranu.

Čtverzubec stříbropásý: Jedovatá ryba z východních moří v Jadranu

Čtverzubec stříbropásý, který je nyní považován za jednoho z nejjedovatějších druhů na světě. A vypadá to, že je jeho jed silnější než kyanid. Tento invazivní druh ryby pochází z Indického a Tichého oceánu, ale nyní se díky oteplování vod a změnám mořských proudů dostal až do Středozemního moře a nedávno byl zaznamenán i u pobřeží Istrie.

Čtverzubec stříbropásý je známý nejen svou agresivní povahou, ale především silným jedem zvaným tetrodotoxin. Ten se nachází ve vnitřnostech a kůži ryby. Tento jed je pro člověka extrémně nebezpečný a může způsobit ochrnutí svalů, potíže s dýcháním a v krajním případě i smrt. Zajímavé je, že maso čtverzubce je v některých zemích, zejména v Japonsku, považováno za delikatesu, avšak jeho konzumace vyžaduje speciální přípravu a odborníky, kteří umí odstranit jedovaté části.

Nebezpečí pro plavce i mořské tvory

Přítomnost čtverzubce v Jadranu vyvolává obavy nejen kvůli ohrožení lidí, ale také kvůli jeho vlivu na místní ekosystém. Čtverzubec je dravý a konzumuje malé ryby, korýše a měkkýše, což může mít dopad na populaci původních druhů v regionu. Vzhledem k tomu, že čtverzubci nemají v Jadranu přirozené predátory, je pravděpodobné, že jejich populace bude narůstat.

Foto: Wikimedia commons, Martin, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=%C4%8Ctverzubec+st%C5%99%C3%ADbrop%C3%A1s%C3%BD&title=Special:MediaSearch&go=Go&type=image

Místní úřady a vědci nyní pracují na osvětových kampaních pro turisty a rybáře, aby věděli, jak tuto rybu rozpoznat a jak správně postupovat v případě jejího ulovení nebo setkání s ní. Je doporučeno se ryby nedotýkat a nechat její likvidaci na odbornících, protože i mrtvý čtverzubec může obsahovat smrtelný jed.

Změny, které příchod čtverzubce do Jadranu přináší, jsou dalším důkazem rostoucího vlivu klimatických změn na světové moře a oceány. Oteplování vod vytváří nové podmínky pro šíření invazivních druhů, které mohou ohrozit místní biodiverzitu a bezpečnost lidí. Na vědcích i místních komunitách tak leží odpovědnost najít způsoby, jak na tyto nové výzvy reagovat a chránit Jaderské moře, které je nejen turistickou destinací, ale také domovem bohatého mořského života.

 Zdroje info: idnes.cz, denik.cz, redseadiving.cz

Náhledové foto: Pixabay