Na hrad Valdek chodili i Karel Hynek Mácha a Božena Němcová. Zahrál si v seriálu a i dnes je stále zajímavou zříceninou

Hrad Valdek si jeho středověcí majitelé nechali postavit na ostrohu, který vybíhá z jihozápadního úbočí kopce Beranec. Nad údolím Červeného potoka tu stojí pravděpodobně od druhé poloviny 13. století. První věrohodná písemná zmínka o něm ale pochází až z roku 1315. Na hrad rádi chodili první turisté a čeští obrozenci a jeho obliba trvá do současnosti. I když se nebudete moct podívat do jeho vnitřních prostor, protože je nepřístupný, stále stojí za to se sem vypravit. Už jen kvůli krajině, která se okolo něho nachází. Brdy prostě mají něco do sebe.

Národní obrozenci a hrad Valdek

Jedním z majitelů hradu Valdek byl i Oldřich Zajíc z Valdeka, který se zasloužil založení kláštera v Zaječově. Zmiňuje se o tom listina z roku 1263. Tento český šlechtic byl nejvyšším číšníkem, purkrabím na Lokti a později i na Pražském hradě. Hrad byl potom většinou v rukou drobné šlechty, vladyků, vlastnili ho ale také králové Václav IV. nebo Vladislav Jagellonský, kteří ho ale zpravidla pak dali do zástavy svým věrným šlechticům. Svému účelu sloužil snad do konce 16. století. V roce 1623 se o hradu Valdek píše jako o pustém.

Kouzlo hradu Valdek pak v 19. století objevili čeští národní obrozenci, kteří sem chodili na výlety. Byli mezi nimi i Karel Hynek Mácha nebo Božena Němcová. Hrad Valdek si zahrál i v televizním seriálu F. L. Věk., který o počátcích národního obrození vypráví.

Majiteli hradu byl až do 30. let 20. století rod hrabat z Hanau. Když v roce 1926 vzniklo v Brdech vojenské cvičiště dělostřelců, stál hrad ještě mimo vojenský areál.

Vstup do hradu Valdek. Foto: Alena Kalová 

Valdek jako součást vojenského újezdu

Negativní dopad na stav zříceniny měl fakt, že se hrad dostal v 50. letech 20. století do Vojenského prostoru Brdy. Začal rychle chátrat, protože nebylo nikoho, kdo by o něho pečoval. Armáda ho nechala svému osudu a hrad byl veřejnosti nepřístupný stejně jako vojenský újezd. Tak tomu bylo až do roku 2016, kdy byl vojenský újezd zrušený.

Nyní je hradní zřícenina v majetku Vojenských lesů a statků. Přesto je stále nepřístupná, protože je v havarijním stavu a hrozí nebezpečí úrazu. Podívat se je tedy možné pouze ke zřícenině, nikoliv dovnitř. I tak toho ale uvidíte hodně. Do dnešních dnů se z něho dochovalo rozsáhlé části opevnění, bergfrit a pozůstatky dvou paláců. Na pohled se jedná o opravdu hezkou hradní zříceninu, takže milovníci starého zdiva nepřijdou zkrátka.

Nejblíž na Valdek to budete mít z Neřežína

Hrad Valdek, respektive jeho ruiny, stojí nedaleko Posádkového cvičiště Jince. Nejkratší trasa k němu vede z obce Neřežín. Ujdete asi dva kilometry po žlutě značené stezce a budete na zřícenině. Můžete se sem ovšem vydat třeba i z Hořovic, kam je možné se dopravit vlakem. Pak vás bude čekat dvanáct kilometrů pěší chůze, než se dostanete k hradu.

Zdroj: https://poznejbrdy.cz/zricenina-hradu-valdek/

Hrad Valdek. Náhledové foto: Alena Kalová

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.