Mzda jako citlivé téma na pracovních pohovorech. Přitom o peníze jde většinou až v první řadě

Aby člověk mohl cestovat, potřebuje mít k tomu peníze. Jestliže tedy není právě rentiér, tak finance si obstarává většinou prací. V takovém případě se během života jistě setká s tím, že si nějaké zaměstnání shání. Odepisuje na pracovní inzeráty, chodí na výběrová řízení. Jak na pohovoru s personalistou otevřít otázku mzdy?

Do práce primárně chodíme proto, abychom si vydělali peníze na živobytí. Málokomu se podaří, aby byla zároveň i koníčkem. Když si hledáme nové zaměstnání, jako první nás nejčastěji zajímá odměna za práci – mzda, případně plat. Z pracovního inzerátu se její výši obvykle nedozvíme. A když ano, tak jen v hrubých obrysech a většinou v určitém rozpětí. Proč firmy do svých nabídek práce výši mzdy neuvádějí? Zpravidla proto, že ji chtějí sdělit jen vybraným uchazečům a nepotřebují, aby o tom, kolik si u nich lidé vydělají, vědělo široké okolí. Anebo také z důvodu, že nabízená mzda je tak směšně nízká, že by se jim na pracovní inzerát přihlásilo málo zájemců.

Na pracovním pohovoru jsem se výši mzdy nedozvěděla

Nevím jak vám, ale nedozvědět se výši mzdy na výběrovém řízení, mi přijde divné. Přesto jsem se osobně s takovým jednáním setkala. Řízení bylo vícekolové a odměna za práci měla být odhalena až tomu uchazeči, kterého si firma vybere a přijme. Což mě osobně odradilo od toho, aby toužila po tom ve výběrovém řízení pokračovat. Představte si, že se účastníte například tří kol pohovorů. Investujete do toho nejen svůj čas, ale také peníze za dopravu k potenciálnímu zaměstnavateli. A výsledkem je, že ani nebudete vědět, za kolik byste pro něho pracovali. Proč takové tajnosti s výší mzdy? Nejspíš proto, že to bude nějaká almužna. Když nabízenou práci nepřijme vybraný uchazeč, stále má firma v záloze dalšího, který po ní třeba sáhne všemi deseti.

S dotazem na mzdu počkejte

Profesionálové radí, abyste s dotazem na odměnu za práci při pracovním pohovoru počkali na vhodný okamžik. Nejprve byste měli odprezentovat sebe a své dosavadní úspěchy, teprve potom by na řadu měla přijít otázka mzdy. Proč ale kolem ní chodit jako kolem horké kaše? Do práce stejně většina chodí proto, aby měla na zaplacení složenek. I když se budete na pracovním pohovoru držet všech pravidel, abys zapůsobili co nejlépe, tak kolikrát pak personalistům nestojíte ani za to, aby vám poslali i tu zamítavou odpověď. Obvykle se s vámi na pohovoru rozloučí slovy: „Děkujeme, my se vám ozveme.“ 

Můj názor je, že otázku mzdy je vhodné na pracovním pohovoru předestřít poměrně brzy. Proč z toho dělat takové tajnosti, jako by se jednalo o informace BIS (Bezpečnostní informační služby ČR). Práce je otázka poptávky a nabídky. Obchod. Chci za takové peníze dělat? Nechci, tak na shledanou. Případně ano, můžeme tedy pokračovat v jednání.

Foto: Pixabay

Nízká mzda je demotivující

Když si prohlédnete inzeráty s nabídkou zaměstnání, tak zjistíte, že jsou jich na pracovních portálech mraky. Jakmile se ale hlouběji ponoříte do toho, jakou práci vlastně nabízejí, tak se obvykle jedná nabídky za minimální mzdu, na které ani nepotřebujete mít nějaké speciální znalosti či vzdělání. Některé podobné inzeráty na portálech se pravidelně opakují, případně tam visí dlouhou dobu. Proč asi? No, nejspíš proto, že za minimální mzdu lidé prostě pracovat nechtějí, protože se z ní při dnešních cenách neuživí. A pak, že je práce všude okolo habaděj. Je, ale jaká a pro koho?! Ti, co už oslavili padesátku, jsou na pracovním trhu vítaní jako blecha v kožichu. A mladí bez praxe stejně jako maminky s malými dětmi jsou na tom podobně.

Zdroj: https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/mzda-pohovor/, 

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.