Muzeum esperanta ve Svitavách a další zajímavosti

svitavy

Ze Svitav si jako první vybavíte nejspíše náměstí s vysokou historickou i estetickou hodnotou. Směle soupeří s obdobným pokladem v nedaleké Litomyšli. Tohle město se však vyplatí navštívit i z mnoha dalších důvodů.

Koneckonců, spjaty jsou s ním hned dvě významné osobnosti: místní rodák Oskar Schindler (zachránil více ne že 1200 Židů) a hudební skladatel Bohuslav Martinů, který se narodil v nedaleké Poličce. Ovšem zapomínat bychom neměli ani na Oswalda Ottendorfa – největšího mecenáše města.

Ottendorfovy Svitavy

Mezi jeho největší počiny lze určitě zařadit výstavbu místní rozsáhlé knihovny. Jde o obdivuhodnou stavbu, vystavěnou v duchu holandského romantismu. Jde spíše o menší palác a svého času v sobě ukrýval přes 22 000 svazků německy napsaných knih, což z něj činilo největší dílo svého druhu v Čechách.

svitavy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Za stavbou knihovny stál architekt Geromeno Wanderlay (první kámen byl položen v roce 1892). Pod jeho taktovkou však vyrostla i vila, dnes známá jako Ottendorfova. Zaujme vás zejména nádherný až opulentně vybavený interiér s mnoha řezbami a dalšími zdobnými prvky. Veřejnost se jimi může prakticky bez omezení pokochat, dnes totiž ve vile sídlí městský úřad. Od roku 1993 pak na ni navazuje půvabný volně přístupný park, který byl na přelomu tisíciletí zcela zrekonstruován.

Náš tip: ve vile lze navštívit také unikátní muzeum esperanta.

Dominantou Svitav je kostel sv. Josefa

Do moderní architektury se řadí jen tak tak, a to dobou svého vzniku. Na první pohled byste to na něm ale nepoznali. Kostel sv. Josefa s kolejí založili redemptoristé a to v roce 1896. Vystavěn byl z režných cihel v podobě trojlodní baziliky. Určitě se však vyplatí vstoupit. Světle vyvedený interiér dekorují zejména pestrobarevné výjevy ze života sv. Josefa. Přístupný je především v době mší a po nich.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.