Mrakodrap, který čistí vzduch ve svém okolí – jaké unikátní technologie a postupy nabídne?
Mrakodrap, který čistí vzduch ve svém okolí – jaké unikátní technologie a postupy nabídne Abychom pro své potomky měli čistší planetu, tak se kromě vozidel šetrných k životnímu prostředí můžeme setkávat i s ekologickými stavbami. Jednou z nich bude i 700 metrů vysoký mrakodrap, který bude sloužit zejména k bydlení a zároveň pročistí ovzduší. Má stát uprostřed New Yorku a jeho architektem je Benoit Patterlini se svými kolegy z francouzské kanceláře Rescubika. Jak bude taková stavba fungovat?
Budova bude mít neuvěřitelných 160 pater
Kdo má fobii s výšek, měl by se tomuto místu raději vyhnout, případně si zajistit bydlení v nižších patrech. Mrakodrap se pyšní krásným názvem Mandragore, jeho výška bude neuvěřitelných 737 metrů, a nepochybně poskytne i perfektní výhled. Není to ale jediná věc, která by měla být takto jedinečná. Tvar budovy by měl charakterizovat vztah k přírodě.
Foto: Pixabay
Sám o sobě by jistě mrakodrap takto výjimečný nebyl, byť je hodně vysoký, mnohé ale také upoutá to, že by měl být ekologický se svými 1600 stromy a velkým počtem rostlinných stěn. Kromě toho jeho samostatnost počítá se 36 větrnými turbínami a solárními fasádami. Tímto unikátním způsobem bude mrakodrap filtrovat již dost znečištěný vzduch z celého města. Mělo by jít o nejvyšší stavbu, která funguje tímto způsobem.
Ekologická neutrálnost v New Yorku do roku 2050
Ať už jde o smělý nápad, či nikoliv, myšlenka zeleného mrakodrapu je docela zajímavá a lze předpokládat, že stavby budoucnosti se budou objevovat daleko častěji. Kromě hojné zeleně, která jistě bude příjemná i pro obyvatele, má být na Mandragoře i několik tisíc fotovoltaických panelů, které se budou podílet na úplné nezávislosti. Vytápění bude zajišťovat také tepelné čerpadlo na principu země-vzduch.
Bydlení bude nejen drahé, ale také praktické. Celý koncept není jen o stavbě samotné. Donutí lidi přemýšlet a žít jinak. Kromě klasické bytové jednotky najdete v bytě i kancelář, která by měla sloužit pro práci tak, aby lidé omezili cestování dopravními prostředky a mohli pracovat z domova. Jde jistě o smělý a prospěšný projekt, ale prozatím není znám datum výstavby.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mandragora_(mrakodrap), https://cestomilove.cz/blog/new-york-a-nejvyssi-obytny-mrakodrap-zapadni-polokoule/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.