Mount Baldy: Duna, která vás dokáže spolknout
Ne, nesnažíme se zabrousit do oblasti tajemna. Spíše chceme upozornit na jeden zajímavý geologický jev. Vstup na něj je sice přísně zakázán, to mu však na zajímavosti neubírá – spíše naopak.
Také máte písečné duny za vcelku bezpečný, byť ne právě stabilní povrch? Aby ne, když se jakákoliv dutina rychle zaplní okolním pískem. Nehrozí tedy, že byste zničehonic zmizeli pod povrchem zemským. Duna Mount Baldy na jižním okraji Michiganského jezera se však těmto statistikám vymyká.
První pozorování záhadného jevu málem skončilo tragicky
Tyčí se až do výše 37 metrů a není tedy divu, že svého času byla vyhledávanou turistickou atrakcí. To se však změnilo v roce 2013. Tehdy se pod šestiletým Nathanem Woessnerem bez jakéhokoliv předchozího varování rozevřela třímetrová jáma. Když se k němu po třech hodinách přihlížející konečně prokopali, byl naštěstí naživu. Další měsíc se však na jiném místě objevila další jáma a verdikt byl jasný: Zákaz vstupu.
Věděli jste, že: Mount Baldy byla svého času známá jako cestující duna? Každý rok se totiž díky větru přemístila o jeden až dva metry.
Proč se duna Mount Baldy chová jinak?
Co stojí za tímto podivným fenoménem není zcela jasné. Vzduchové kapsy se totiž v písku obvykle netvoří a jakýkoliv větší prostor je okamžitě zaplněn okolní sypkou hmotou. Teorií o tom, proč se Mount Baldy chová jinak, je celá řada. Dvě nejčastější hovoří o práchnivějících stromech nebo lidské činnosti. První z nich říká, že písek kdysi dávno zasypal vzrostlé dřeviny. Ty pod jeho vrstvou uhnily a rozpadly se, což vedlo ke vzniku vzduchových dutin. Druhá teorie zase poukazuje na to, že se tu až donedávna těžil sklářský písek. Ať tak nebo tak, hluboké jámy mohou být nebezpečím i pro dospělého člověka. Výstražné cedule proto neignorujte, nemuselo by se vám to vyplatit.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.