Morbidní podívaná v Brně aneb za hranici času do Kapucínské hrobky

Brno jako druhé největší město v naší republice se návštěvníkům představuje v moderním i historickém světle. Záleží na úhlu pohledu a na tom, co vás více zajímá. O zábavu je zde rozhodně postaráno. Pokud stojíte o nevšední zážitek, pak se vydejte do Kapucínské hrobky, která se nachází na brněnském Kapucínském náměstí. Její návštěva stojí za to.

To, co jste teď vy, byli jsme i my

Lidé během svých výletů za zajímavostmi vyhledávají nejrůznější místa. Někomu se líbí technické památky, jiný miluje hrady a zámky a další nejraději tráví svůj čas brouzdáním po hřbitovech. Není na tom nic zvláštního, protože i ony mohou nabídnout něco, co člověka vnitřně obohatí. Minimálně si uvědomí konečnost pozemské existence a s tím související otázky smyslu života.

Přesně takové pocity ve vás vyvolá i návštěva Kapucínské hrobky v Brně, která se nachází v podzemí kostela Nalezení svatého Kříže. Přístupná veřejnosti je již sto třicet let. K pohřbívání kapucínských bratří a dobrodinců řádu sloužila až do roku 1784, kdy to svým výnosem zakázal císař Josef II. z důvodu, aby se zamezilo šíření nebezpečných epidemií.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na zemi jen s knížkou v rukou

Důmyslný systém ventilačních otvorů a geologické složení horniny v podloží kostela způsobily přirozenou mumifikaci těl zemřelých. Ti v hrobce leží na zemi s hlavou podloženou cihlou nebo kamenem. V rukou zkřížených na prsou drželi v den svého pohřbu vydání Řehole svatého Františka a jeho Závěť. Pohřeb to byl velmi chudý, stejně jako byl chudý život kapucínů.

Dobrodincům, kteří se s kapucíny v Brně přátelili a pomáhali jim, bylo dopřáno po jejich smrti pohřbení v hrobce. Na rozdíl od kapucínů však byli pohřbíváni v dřevěných rakvích. Ty je možné dodnes v hrobce vidět. Zajímavá je hlavně jejich výzdoba v podobě barokních olejomaleb. Díky kovovému identifikačnímu štítku s latinským textem se ví, kdo v které rakvi je uložen k věčnému odpočinku. Součástí výstavy v hrobce je také ukázka pohřebního liturgického oblečení barokního střihu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Velitel pandurů baron von Trenck

Na první pohled v hrobce zaujme prosklený sarkofág, v něnž leží baron Františk von Trenck, který byl asi nejznámějším dobrodincem kapucínů. Proslavil se jako velitel pandurů ve válce o rakouské dědictví Marie Terezie. Kvůli své nespoutané nátuře se však často dostával do potyček s nadřízenými. Nakonec skončil jako prominentní vězeň v brněnském Špilberku.

Návštěva Kapucínské hrobky zabere minimálně půl hodiny. Otevřená je celoročně. V Brně si však rozhodně nenechte ujít i další jeho zajímavosti – vilu Tugendhat, hrady Veveří a Špilberk, moderní hodinový stroj na náměstí Svobody, Labyrint pod Zelným trhem nebo katedrálu svatého Petra a Pavla. Klid a pohodu načerpáte u Brněnské přehrady s pravidelnou lodní dopravou.

Zdroj náhledového obrázku: GoogleMaps.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.