Mojžíšův most do holandské pevnosti De Roovere je neobvyklou stavbou
V jihozápadní části Nizozemska, v provincii Severní Brabantsko, leží v nadmořské výšce 10 metrů město Bergen op Zoom. Historické prameny se o něm zmiňují již v roce 1212. V raném novověku bylo město velmi dobrou pevností, která využívala příznivých přírodních podmínek. Bylo obklopeno bažinami a uměle vystavěnými poldry, které bylo snadné zaplavit. Asi šest kilometrů od městského centra se nachází pevnost De Roovere ze 17. století a v ní zajímavý Mojžíšův most.
Fort De Roovere
Fort De Roovere byla vybudována poblíž Halsterenu v roce 1628 jako součást vodních obranných systémů zvaných Západobrabantská vodní linie. Jejím úkolem bylo chránit město Bergen op Zoom. Výhodou pevnosti bylo to, že byla obklopena mělkým příkopem, který byl však příliš hluboký na to, aby v něm vojsko mohlo pochodovat, ale příliš mělký pro lodě. I proto nebyla nikdy dobyta.
Pevnost navrhl Mořic z Nassau (1567-1625), jinak také zvaný princ Oranžský. Pro nás Čechy byl zajímavý tím, že možná částečně přispěl k vypuknutí třicetileté války, když svého synovce Fridricha Falckého přesvědčil, aby přijal českou korunu. Aktivně také přesvědčoval Čechy proti habsburské nadvládě a do bitvy u Bílé hory poslal své holandské vojáky. Neméně zajímavým faktem je, že byl po Mořici z Nassau pojmenován ostrovní stát Mauricius v Indickém oceánu. Mimo to se proslavil jako výborný vojenský stratég, například v osmdesátileté válce proti Španělům.
Mojžíšův most
Pevnost De Roovere fungovala ještě během napoleonských válek, kdy bylo město Bergen op Zoom obléháno Angličany, kteří pronásledovali Francouze zpět do jejich vlasti. Když vojenský konflikt skončil, zůstala pevnost opuštěna. Žádnému jejímu obléhateli se nikdy nepodařilo pevnost dobýt, ale zub času na ní zanechal stopy. V polovině roku 2010 byla zahájena rekonstrukce pevnosti. Prohlouben byl také starý příkop. Aby bylo možné se do pevnosti dostat suchou nohou, byl navržen neobvyklý, částečně zatopený most.
Dostal název Mojžíšův most, protože na první pohled vypadá, jako by rozděloval hladinu vody, přes kterou vede. Tento název odkazuje na Bibli a na starozákonního proroka Mojžíše, jemuž je připisováno autorství prvních pěti knih Tanachu, jinak zvaných Pět knih Mojžíšových. Mojžíš vyvedl Izraelity z egyptského otroctví. Na druhou stranu Rudého moře je převedl tak, že zvedl hůl nad mořskou hladinu, voda se rozestoupila na obě strany a prostředkem vedla suchá cesta.
Zdroj: Mapy.cz, https://www.zuiderwaterlinie.nl/vestingsteden/forten/fort-roovere
Mojžíšův most. Náhledové foto: Nokah, CC BY-SA 3.0 NL <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Loopgraafbrug.JPG>, via Wikimedia Commons
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.