Mohou maminky s kočárkem na cyklostezku? Ne, a to ani na bruslích – prostě to není kolo

Inline brusle, kočárek, cyklostezka, sport, značky

Mohou maminky s kočárkem na cyklostezku? Ne, a to ani na bruslích – prostě to není kolo. V posledních dnech víří sociálními sítěmi jedna zajímavá debata. Její autoři se trefují do maminek s kočárky, které si chtějí podpořit fyzičku trochou toho pohybu, takže ke sportovnímu kočárku obují inline brusle.

Názor řady uživatelů cyklostezek je jasný: sem s něčím podobný nesmí. A protože na chodníky taky ne, neměly by takový sport provozovat vůbec. Ale pojďme se na to podívat podrobněji.

Maminky s kočárkem na cyklostezce

Cyklostezky jsou fantastickým útočištěm pro cyklisty, bruslaře a další rekreační sportovce. Co se ale stane, když se na scénu připojí matka s kočárkem? Řekněme, že se situace může zkomplikovat – a může být nebezpečná. I když má na sobě inline brusle, neznamená to prý, že je kočárek vhodným dopravním prostředkem na cyklostezku.

Cyklo Mohou maminky s kočárkem na cyklostezku

Foto: Pixabay

Jedním z nejzávažnějších problémů při vjezdu s kočárkem na cyklostezku je podle „odpůrců maminek“ rozdíl v rychlosti matky a cyklistů. Mnozí cyklisté považují cyklostezky za své osobní tréninkové dráhy a řítí se po nich rychlostí až 25-30 km/h. Někteří z nich, zejména ti, kteří jezdí na silničních kolech, dosahují rychlosti až 45 km/h. Tito cyklisté se často soustředí na dlouhé vzdálenosti a udržování rychlosti a berou své jízdy jako mini Tour de France.

Je snadné si představit, jaký chaos může nastat, když někdo nečekaně vjede do této rychlé zóny s kočárkem. Otázko je, zda je to opravdu problém těch maminek nebo cyklistů. Cyklostezky totiž používá i řada těch rekreačních, kteří si na žádné rychlostí rekordy rozhodně nehrají.

Je samozřejmě třeba myslet na to, že inline bruslení při tlačení kočárku vyžaduje rovnováhu, kontrolu a dobré reflexy. Na cyklostezkách se navíc mohou vyskytovat nečekané překážky – ostré zatáčky, nerovný povrch nebo jiní bruslaři -, které matce ještě více ztěžují orientaci a zároveň ohrožují bezpečnost dítěte. Na to je samozřejmě třeba myslet.

Není značka jako značka

Mnoho lidí se domnívá, že cyklostezky jsou přístupné komukoli, je však třeba odlišovat, jaká značka je při jejich značení použita. Malý rozstřel:

  • Značka C9a – běžná cyklostezka pro všechny sportovce, kteří se pohybují přiměřenou rychlostí.
  • Značka C8a – stezku smí krom cyklistů použít i osoba vedoucí jízdní kolo, majitel osobního přepravníku nebo sportovci na inline bruslích a obdobných zařízeních.

Jak je vidět, o maminkách s kočárkem se tedy nikde nemluví. Nechme to tedy na nich. Ono upřímně – onen závodní cyklista nebo pejskař se psem na vodítku přes celý pruh jsou kolikrát mnohem nebezpečnější.

 

Zdroj: https://medium.seznam.cz/clanek/jiri-may-muze-maminka-s-kocarkem-na-cyklostezku-ne-dokonce-ani-kdyz-si-vezme-inline-brusle-93335, https://genus.cz/bezpecnost/na-znacene-cyklostezce-nema-chodec-ani-bezec-co-pohledavat-je-jen-pro-kola-kolobezky-in-line-brusle-a-koleckove-lyze-n511067.htm

Náhledové foto: Vytvořeno pomocí Chat GPT

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.