Mohou být plovoucí elektrárny řešením na přicházející energetickou krizi?

Plovoucí elektrárny budou pro většinu z nás absolutní novinkou. Co si od nich tedy můžeme slibovat a jaké možnosti se nám díky nim otevírají? Plovoucí elektrárny, které v současnosti pomalu, ale jistě dobývají evropský trh, jsou rozhodně pozoruhodné. Nabízejí kapacitu 36-480 MW a podle slov výrobců do 30 dní mohou dorazit na místo, plně připravené na připojení k elektrické síti v dané zemi. Mohou tedy vyřešit i poměrně akutně vzniklé problémy s dodávkami energie.

Jak vypadají plovoucí elektrárny

Jsou vybaveny skladovacím zařízením, vysokonapěťovými rozvodnami i mobilním zařízením pro údržbu. Elektrárny jsou zařízeny na využívání dvojího paliva. Kromě běžného plynu nebo zkapalněného zemního plynu (LNG) tak mohou přejít i na cenově výhodnější topný olej, což se v současné situaci rozhodně hodí.

Foto: Pixabay

Navíc jsou tyto elektrárny již dodávány s veškerou potřebnou infrastrukturou již na palubě a nabízí tak flexibilní alternativu k nestálým a nespolehlivým zdrojům elektřiny.

Krize se bude pravděpodobně počítat na roky

A proč jsou potřebné? Vypadá to totiž, že se situace na evropském trhu hned tak nestabilizuje – tedy alespoň podle slov odborníků. „Přerušení dodávek plynu do Evropy, napjaté podmínky na světových trzích s LNG a rostoucí závislost Evropy na nestálých zdrojích způsobily krizi, která může trvat až do roku 2026. Je třeba okamžitě jednat,“ uvedla obchodní ředitelka společnosti Karpowership, které plovoucí elektrárny na evropský trh dodává, Zeynep Hareziová. „Naší nákladově efektivní energií bychom mohli zásobovat miliony domácností ještě před příchodem zimy,“ dodává ještě.

Zdroj: https://karpowership.com/en/, Documentaries (karpowership.com), https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Vyvoj-na-evropskem-trhu-se-zemnim-plynem/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.