Mladší zámek na Moravě nenajdete – láká i na historickou vířivku

První základní kámen zámku Lešná byl položen až v roce 1887. Za celou romantickou stavbou stojí nápad Františka Seilerna a jsou pod ním podepsáni hned dva architekti – Johann Mick (celkový projekt) a Viktor Siedek (reprezentační prostory).

Celé dílo vypadá opravdu úchvatně. Jeho největším lákadlem jsou určitě původně zařízené interiéry, které vás přenesou do dob, kdy sláva šlechticů ještě nezačala upadávat. Fascinovat vás budou třeba tygří kůže na podlaze, drahé koberce, obrazy ve zlatých rámech, křišťálové lustry apod.

Artefakty ze všech koutů světa

Na zámku Lešná se snoubí hned několik architektonických slohů – novogotika, novobaroko či novorenesance na vás čekají společně na jednom místě. Ale žádné ostré kontrasty nečekejte. A vše doplňuje ještě zajímavá sbírka předmětů, pocházejících třeba i z antických a egyptských vykopávek. A těšit se můžete i na hojné ukázky nádherné řezbářské práce.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

A nechyběly ani na tehdejší dobu převratné novinky. Například splachovací toaleta nebo ústřední topení. A svíčky? Ty tu velmi rychleji nahradila elektřina. A z konce 19. století se tu dokonce dochovala i vířivka.

Zámek v obklopení zvířat

Jen jednu malou vadu na kráse tenhle historický skvost má. Stojí přímo uprostřed zoo Zlín (koneckonců, v jeho suterénu na vás čekají zajímavá akvária a terária). Zakoupit si tedy musíte nejprve vstupenku do zoo a teprve poté až do samotného zámku. Litovat však určitě nebudete.

Každý rok se tu navíc pořádají zajímavé výstavy. Zámek už hostil panenky, kočárky i svatební šaty A i letos si pro návštěvníky určitě nachystá nějak to zajímavé překvapení. I když jde o nejmladší šlechtické sídlo na Moravě, určitě má svým návštěvníkům co nabídnout.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.