Místa na světě, kam si nepřejete se dostat: Severní Sentinel a Hadí ostrov
Na zeměkouli je spousta zajímavých destinací, hojně navštěvovaných turisty. Některá místa jsou jimi napěchována až k prasknutí. Pokud se do nich v hlavní sezónu vydáte, riskujete, že tam bude hlava na hlavě. Platí to zejména o Benátkách, které každoročně navštíví na 25 milionů turistů. Na druhé straně pak stojí místa, kam se živáček vůbec nepodívá, protože na nich bude riskovat svůj život. Určitě byste se měli vyhnout ostrovům Severní Sentinel a Hadí ostrov. Řekneme vám proč.
Severní Sentinel
Ať se budete dívat do jakékoliv turistické brožury, tak výlet na ostrov Severní Sentinel v Bengálském zálivu v ní nenajdete. Ostrov patří do Andamanského souostroví, jež se nachází mezi Indií na západě a Myanmarem na východě. Souostroví tvoří na 530 ostrovů. Trvale obydlených je pouze pět a mezi nimi i Severní Sentinel. Původními obyvateli souostroví jsou Andamánci, jež patří k Negritům. Je pro ně typický trpasličí vzrůst a tmavě černá pleť. Dosahují výška maximálně 150 centimetrů. Severní Sentinel obydlují Sentinelci, jejichž přesný počet není známý. Možná je jich méně než 40, ale může jich být i 500 osob. Proč jejich populaci nelze přesně spočítat?
Protože Sentinelci jsou známí tím, že mezi sebe cizince nepouštějí. Naposledy to zkusil americký misionář John Allen Chau, jež ostrov Severní Sentinel v roce 2018 navštívil s úmyslem vnutit zdejším domorodcům křesťanskou víru. Přijel sem přesto, že věděl, že odmítají jakýkoliv kontakt s ostatními lidmi. Sentinelci neznají nic z moderní civilizace a žijí si po svém. Misionář na svou naivitu zaplatil životem. Obyvatelé Severního Sentinelu ho zabili. Z důvodu ochrany domorodců před zavlečením infekčních chorob, vůči nimž nemají imunitu, a před případnými vetřelci z moderní civilizace vyhlásila indická vláda ostrov ochrannou zónou.
Letecký pohled na ostrov Severní Sentinel. Foto: Medici82, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gallery-1491391768-north-sentinel-island.jpg
Hadí ostrov
Hadí ostrovy jsou toho jména na světě dva – jeden u Ukrajiny v severozápadní části Černého moře, a druhý se nachází v Atlantském oceánu u pobřeží brazilského státu Sao Paulo. Portugalsky se tento ostrov nazývá Queimada Grande, přičemž queimada znamená vypálený. Brazilci ho kdysi chtěli osídlit, takže vypálili zdejší lesy, aby na něm pěstovali banány. I maják zde postavili. Nakonec byl jediným obyvatelem ostrova správce majáku, než ho uštknul některý ze zdejších hadů. Od té doby je ostrov liduprázdný. Zato hadů tu najdete docela dost. Je domovinou jedovatého křovináře ostrovního, jenž se vyskytuje pouze zde a nikde jinde.
Had dosahuje délky až 70 centimetrů a jedná se o kriticky ohrožený živočišný druh. Jeho populace klesá, a to i působením pytláků, kteří hada loví a prodávají ho soukromým chovatelům exotických druhů. I tak ale je četnost hadů na ostrově taková, že na každém čtverečním metru se nachází jeden jedovatý kousek. Pokud vás křovinář ostrovní kousne, smrt nastává do hodiny. Tak je celkem jasné, proč je ostrov prostý turistů. Kdo by se chtěl dobrovolně vydat smrti vstříc.
Zdroj: https://www.iflscience.com/five-forbidden-places-you-are-not-allowed-to-visit-74984, Wikipedia.org
Křovinář ostrovní. Náhledové foto: Nayeryouakim, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bothrops_insularis.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.