Míříte do Číny za skleněnými mosty? Většina z nich musela být uzavřena

zhangjiajie

Konkrétně jde o turisticky oblíbenou oblast v provincii Che-pej, na jejímž území se nachází několik pohoří, jež jsou pro stavbu těchto turistických atrakcí více než příhodné. Najdete tu mimo jiné i jeden z nejdelších skleněných mostů na světě.

Řeč je o 488 metrů dlouhém Chung-ja-ku, po kterém se denně projdou stovky turistů. A právě v oblíbenosti těchto nevšedních atrakcí by mohl být ten největší problém.

32 skleněných mostů mimo provoz – na jak dlouho?

To se vlastně prozatím neví. Nařízení přišlo od čínských úřadů a vše proběhlo víceméně v tichosti. Nikde nenajdete žádné informační letáčky, ovšem dorazíte-li na místo svého vytouženého hlubokého rozhledu, najdete jen spuštěné závory.

Je pravda, že zdolání mostů ze skla není pro každého. Hloubka více než dvou stovek metrů dokáže rozházet i ty nejsilnější povahy a někteří lidé dokonce nedokáží most zdolat jinak než s pomocí někoho blízkého. Navíc mají v sobě některá díla zabudovaný i vtípek, při němž sklo pod vámi zdánlivě začne praskat.

Důvodem jsou dvě úmrtí

Informace z čínských zdrojů jsou omezené, ale jako oficiální důvod bylo uvedeno nedávné úmrtí dvou turistů v regionu právě na skleněných mostech (události spolu nesouvisí´). Jeden z nich údajně uklouzl a přepadl přes zábradlí. Je sice pravdou, že mokré sklo není právě nejstabilnějším povrchem, na druhou stranu most Chung-ja-ku je obehnán zábradlím o výšce 1,7 metrů a jeho ostatní druhové jsou na tom podobně. Obyčejné přepadnutí tedy rozhodně nepřipadá v úvahu. Několik dalších lidí se pak prý na atrakci zranilo.

Bohužel bude nejspíš nějakou dobu trvat, než odpovědní činitelé své rozhodnutí přehodnotí. Dost možná bude nově povolen vstup jen za příznivého počasí apod. A do té doby se budeme moci kochat pouze fotografiemi, které z mostů pořídil někdo před námi.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.