Miramare: Hnízdečko lásky, které se stalo něčím jiným
Zámek upoutá vaši pozornost prakticky okamžitě. Je to skutečně úžasný kousek novogotického stylu z 50. let 19. století, ve kterém jsme schopni najít i prvky smíšeného a květovaného i zasněženého prvku. Skutečnost, že stojí přímo na pobřeží Jaderského moře, dolaďuje celkovou atmosféru. Důvodem jeho proslulosti a účasti je to, že se nachází přibližně 7 kilometrů od Terstu.
Rozmar, hloupý panovník a zmařený život
Architekti a stavitelé se o hrad postarali a vytvořili velkolepé dílo. Byl postaven na žádost arcivévody Ferdinanda Maxmiliána Habsburského, který v něm chtěl sdílet svůj čas se svou ženou Charlottou Belgickou. A právě tento nádherný odlehlý dům byl na to jako stvořený. Od roku 1860 zde manželé slavili začátek Vánoc, a to i přesto, že budova nebyla zcela dokončena.
Ale jejich štěstí netrvalo dlouho – jen po krátké 4 roky. Po uplynutí doby arcivévoda dostal výzvu od Napoleona III., aby se stal císařem Mexika. Nabídka byla perfektní, ale nedopadla dobře – Maxmilián byl nakonec v roce 1867 popraven a Charlotte se z toho zbláznila a začala trpět vážnými psychickými problémy. Vrátila se do Evropy, kde žila pod křídly své rodiny. Ale její život už nikdy nebyl plnohodnotný…
Zámek nesloužil jen jednomu panovníkovi
To, že Maxmilián zemřel, neznamená, že Charlotta na hradě žila bez něj. Zároveň však není přípustné, aby v něm nikdo nežil. Proto panovnice Alžběta zde mnohokrát pobývala a Maxmiliánova rozšířená rodina budovu využívala jenom pro občasný pobyt. Hrad nebyl cizí ani Františku Ferdinandovi d’Este a jeho rodině!
Velký park, pro několika hodinové procházky
Zámek navíc disponuje velmi rozhlehlým parkem, který vznikl na 22 hektarech, které tehdy moc nenabízely. Zásadní bylo převézt část země tak, aby se později mohl pozemek srovnat a vytvořit lepší plochu. Maxmilián zbožňoval sázení a rostliny a přál si mít vlastní park po vzoru francouzského Versailles. Zahrada ale nepředstavuje jen prázdné zelené místo. Lze zde nalézt sochy, jezírka a budovy. Jedním z nich je i menší zámeček, který se nápadně podobá vile v Terstu, jenž arcivévoda rovněž vlastnil.
Jděte tam, kam vstoupil i Maxmilián
V případě, že byste toužili něco více si dohledat o Maxmiliánově životě, budete moci zámek také navštívit – jak při klasické návštěvě zámku, tak v nedaleké výstavní síni s historií vyprávějící o tehdejších dobách. V prvním patře získáte informace o generálovi jménem Amedeo Aosta, který zde přežil 2. světovou válku.
Zdroje info: cestujeme.cz, kudyznudy.cz
Náhledové foto: Pixabay