Milujete výlety do hor? Pak možná pomůžete odborníkům s hledáním jedné unikátní myšky. Ukážeme vám, po čem se dívat

Co se vám vybaví, když se řekne tarbík? Malý tvoreček na dlouhých nožkách, který obývá především pouště? Pokud ano, pak budete mít samozřejmě pravdu. Ovšem málokdo ví, že jeden druh z čeledi tarbíkovitých se vyskytuje i na našem území.

Není bohužel nijak hojný – ba naopak. Jeho populace se stále zmenšuje. A právě proto potřebují odborníci vaši pomoc. A v čem by měla spočívat?

Myšivka horská se před vámi může objevit zcela znenadání

Drobounká „myška“ s černým proužkem na zádech má krásné české jméno myšivka horská (Sicista betulina). V horách střední Evropy se vyskytuje jen vzácně, zůstala tu totiž jen jako připomínka dávno minulé doby ledové. Je velmi nenápadná a spatřit ji můžete hlavně v noci. Šplhá po stéblech ve vysoké trávě a je velmi vzácná.

Foto: AfroBrazilian / Creative Commons / CC0 License

A právě proto prosí odborníci z ALKA Wildlife a Grünes Herz Europas při jejím hledání o pomoc širokou veřejnost. Takže pokud míříte na výlet do Beskyd, Jeseníků nebo do česko-rakouského pohraničí, rozhodně mějte oči na stopkách.

Setkání s myšivkou mohou být i kuriózní

Někdo ji třeba náhodou zahlédne, někomu ji domů přinese kočka. Jakožto příbuzná tarbíkům má silné zadní nohy a tak i kromě pohybu na zemi dobře šplhá po stoncích vysokých bylin a keřů. To je něco, co od myši nejspíš tak úplně nečekáte. Můžete tak třeba bez hnutí ležet v trávě a kochat se západem slunce, zatímco vám tento drobný tvoreček náhle začne šplhat nad hlavou.

Charakteristickým poznávacím znakem myšivky je černý proužek na zádech, splést si ji tedy s ničím jiným nemůžete. Pokud jste doma někdy chovali džungarské křečky, pak vám možná vytane na mysli i jistá podobnost.

„Fotoaparáty v mobilech jsou z pohledu sledování výskytu druhů geniální vynález. Lidé je mají po ruce a fotí a fotí. Zoologové tak mohou získávat dříve nevídané množství dobře doložených záznamů o chráněných druzích živočichů,“ dodává k celé výzvě koordinátorka projektu Kateřina Poledníková.

Foto: Protext

Myšivka není prvním projektem se zapojením veřejnosti

Koneckonců – činnost odborníků z ALKA Wildlife a Grünes Herz Europas si můžete pamatovat i z roku 2015. Tehdy lidé pro změnu mapovali výskyt plcha velkého v ČR. Projekt byl velmi úspěšný. A do rukou odborníků se tehdy dostal např. I jeden záznam velmi vzácného plcha zahradního

A kde se s myšivkou můžete potkat? Myšivka žije na vlhkých loukách v horských oblastech – podmáčené louky, zamokřená rašeliniště, v porostech tužebníku. Miluje okraje lesů a pozdně sečené louky. Není tedy výjimkou, že na ni narazíte právě třeba při sečení louky, pokud ho tedy provádíte ručně. Poznat myšivku lze velmi dobře.

Na první pohled vypadá jako mládě myši – tady lze koneckonců také najít původ jejího rodového jména. Je velmi drobounká, váží pouhých 10 g (tedy přibližně jako dvě kostky cukru). Oproti svým příbuzným má menší ouška a velmi dlouhý ocas. Naprosto jednoznačně ji lze ale poznat podle černého proužku na zádech. Podobný pruh na zádech má z živočichů, kteří se na našem území přirozeně vyskytují, už jen myšice temnopásá (pokud tedy nenarazíte třeba na uprchlého džungaráka). Ale ta žije převážně v nížinách.

Narazili jste na mrtvolku? I to je dobře

A počítají se i mrtvé myšivky. U těch prosí odborníci o sebrání a zamrazení do doby, než si pro ně budou moci přijet. Veškerá pozorování posílejte na e-mail [email protected], kde získáte o projektu i bližší informace.

Náhledové foto: AfroBrazilian / Creative Commons / CC0 License

Zdroj: http://www.chovzvirat.cz/zvire/2842-mysivka-horska/, https://www.naturfoto.cz/mysivka-horska-fotografie-24894.html, https://www.protext.cz/zprava.php?id=36983

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.