Milujete kávu uvařenou v horkém písku? 3 důkazy o tom, že je to tak trochu podvod na turisty – ale lahodný

Milujete kávu uvařenou v horkém písku? Je to tak trochu podvod na turisty – ale lahodný. Svět kávy je stejně rozmanitý jako kultury, z nichž pochází. Mezi mnoha unikátními způsoby přípravy kávy je zajímavá technika, která zaujala turisty i milovníky kávy, a to vaření kávy v horkém písku.

Tato metoda, na Blízkém východě často prezentovaná jako podmanivý pouštní rituál, láká milovníky kávy svou zdánlivou mystikou. Skutečnost, která se za touto podívanou skrývá, však není zdaleka tak romantická a je spíše spojena s důmyslnou iluzí.

Půvab kávy v poušti

Představa je malebná: ocitnete se na břehu Rudého moře, vyhříváte se v příjemném podnebí a přátelský arabský prodavač vám nabídne, že vám uvaří kávu přímo na pláži. Kouzelná podívaná začíná ve chvíli, kdy do rozpáleného písku ponoří konvici s kávou, tzv. džezvu. Během několika okamžiků se tekutina uvnitř začne vařit a vytvoří iluzi, že vaše milovaná káva je připravována skutečně jedinečným a autentickým způsobem. Je to lákavý zážitek, který ve vás zanechá pocit kulturního ponoření a okouzlení.

Foto: Pixabay

Skutečnost skrytá za iluzí

Okouzlení kávou připravovanou v horkém písku však není takové, jak se zdá. Pravda je mnohem méně romantická a má spíše vědecké a chytré technické kořeny. Žhavý písek není ani v nejžhavějším pouštním podnebí dostatečně horký na to, aby přivedl vodu a kávu k varu. Tajemství této podívané spočívá ve skrytém propanovém hořáku, který je ukrytý ve vozíku a odborně spojený s varnou plochou, na níž je rozprostřen „pravý pouštní písek“.

Tento propanbutanový hořák je základním prvkem, který vytváří teplo potřebné k vaření kávy. Je to malý, ale výkonný zdroj plamene, který zajišťuje potřebnou teplotu kovovému povrchu pokrytému zdánlivě pravým pouštním pískem. Právě přítomnost tohoto propanbutanového hořáku umožňuje celý proces. Bez něj by samotný písek k ohřevu vody nestačil.

Nepříliš pouštní písek

Písek používaný při vaření kávy se sice tváří jako pravý pouštní písek, ale často nejde o nic jiného než o běžný písek, který lze najít na každé pláži. Volba tohoto konkrétního typu písku slouží spíše jako vizuální iluze než jako funkční požadavek.

Předehřátá voda

Aby se voda v džezvě co nejrychleji uvařila, předehřívá se v rychlovarné konvici nebo podobném zařízení. To je další aspekt procesu, který se odchyluje od iluze přirozenosti, protože se spoléhá na moderní technologie, které urychlují proces přípravy kávy.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/miloval-ji-voltaire-napoleon-a-pak-cely-svet-tureckou-kavu-oznacovali-za-satansky-napoj-a-vedli-se-k.A210930_105725_dobra-chut_ape, https://www.facebook.com/eHOREKA/videos/tureck%C3%A1-k%C3%A1va-p%C5%99ipravovan%C3%A1-na-hork%C3%A9m-p%C3%ADsku-dal%C5%A1%C3%AD-video-ze-s%C3%A9rie-p%C5%99ekvapte-sv%C3%A9ho-h/624303991003956/, https://www.cafemontana.cz/priprava-kavy/jak-pripravit-tureckou-kavu/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.