Milie: tvrdé bílé bulky na obličeji. Často vznikají skrytě, pomůže proti nim med nebo pískavice
Milie: tvrdé bulky na obličeji. Často vznikají skrytě, pomůže proti nim med nebo pískavice. Milie jsou otravné tvrdé bílé hrbolky, které se objevují na obličeji a často jsou mylně považovány za pupínky. Ovšem jejich řešení je mnohem náročnější.
Na rozdíl od akné totiž nemají milie otvor pro póry a nelze je vytlačit. Jejich výskyt na obličeji, zejména v okolí očí, nosu a tváří, je poměrně častý, a i když nepředstavují žádné zdravotní riziko, rozhodně nevypadají pěkně.
Co způsobuje milie?
Milie vznikají, když se pod povrchem kůže zachytí odumřelé kožní buňky. Tyto buňky ztvrdnou a vypadají jako drobné, pevné, bílé nebo nažloutlé hrbolky. Nejčastěji se vyskytují ve shlucích a jejich velikost se pohybuje od 1 do 2 milimetrů. Ačkoli se běžně najdeme zejména u kojenců (často se jim říká „mléčné skvrny“), jsou rozšířené i mezi dospělými.
Foto:
Na rozdíl od akné však nevznikají kvůli ucpaným pórům (mazem nebo nečistotami), ale v důsledku zachyceného keratinu, tedy bílkoviny v kůži.
Domácí prostředky na milie
I když velký výskyt těchto útvarů patří do rukou odborníka, s menšími ložisky si dokážete poradit i sami.
Pasta z listů pískavice řecké seno
Listy pískavice řeckého sena, známé svými silnými antiseptickými a antioxidačními vlastnostmi, jsou podle ájurvédy proti miliacím poměrně účinné. Čerstvé listy (nebo ty sušené, které jste přes noc namočili do studené vody) rozdrťte na jemnou pastu )s použitím malého množství vody) a tuto pastu naneste přímo na postižené místo. Nechte ji působit asi 15 minut a poté ji opláchněte teplou vodou. Výsledky by se měly projevit už po týdnu pravidelného opakování.
Medová maska na milie
Med je pro své antibakteriální a hojivé vlastnosti základní složkou přírodní péče o pleť. Aplikace syrového medu přímo na pokožku ji nejen vyživuje, ale pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky. Stačí proto nanést tenkou vrstvu medu na postižená místa, nechat působit 15 minut a opláchnout vlažnou vodou. Jde spíše o prevenci protože med udržuje pleť čistou a hydratovanou.
Zdroj: https://www.kocosbeauty.cz/blog/milie-co-to-je-a-jak-je-odstranit/?srsltid=AfmBOoq_ybAV4iJgZkMbfVE0w0-z3HT0PBIvQVTApfM2cTAhuI0jMaGV, https://www.vasmedic.cz/magazin/milie-jak-jim-predchazet-a-jak-je-odstranit/
Náhledové foto: wikimedia, autor Serephine
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.