Město Sázava bylo v raném středověku centrem cyrilometodějské tradice. Obdivovat se tu můžete Sázavskému klášteru
V údolí stejnojmenné řeky lež v okrese Benešov město Sázava. První stopy osídlení této oblasti spadají už do doby mladší doby kamenné. V eneolitu (doba měděná nebo také pozdní doba kamenná) se tu na kopci Bílém kameni (456 m) těžil krystalický vápenec neboli mramor, z něhož tehdejší lidé opracovávali ozdobné předměty. Ty patří k nejstarším evropským příkladům pravěké těžby i obchodování, protože byly objeveny až 400 kilometrů od lomu. Nejvýznamnější zdejší památkou je Sázavský benediktinský klášter z 11. století, jenž byl centrem slovanské liturgie. A nedaleko města Sázava stojí i zřícenina středověkého hradu Talmberk. O důvod více, abyste si sem udělali výlet.
Sázavský klášter
Určitě není špatné si připomenout, jak dlouhou historii má náš stát za sebou. Důkazem toho je i Sázavský klášter, jehož nejstarší zmínky jsou z roku 1032. O jeho zrod se zasloužili kníže Oldřich a pražský arcibiskup Šebíř a svatý Prokop, poustevník a také první opat tohoto kláštera. Právě posledně jmenovaný rozvíjel cyrilometodějskou tradici a staroslověnskou liturgii. Sázava se tak stala křižovatkou na pomezí mezi západním a východním křesťanstvím. První kamenný kostel, zasvěcený sv. Kříži, tu byl vybudován okolo roku 1070. Jeho základy je možné si prohlédnout na dnešní severní zahradě klášterního areálu.
Žebrové klenby, Madona Sázavská
V roce 1096 byli původní mniši ze Sázavského Kláštera vyhnáni, ten byl předán benediktinům z Břevnova a pak už se tu pěstovala jen latinská liturgie. Došlo k výstavbě velkolepé baziliky v románském slohu, později goticky přestavěné. V současné době uvnitř bývalého konventu se lze obdivovat kapitulní síni se žebrovými klenbami nebo Madoně Sázavské, která je mimořádná tím, že Jezulátko nechová v náruči, ale vede ho za ruku a ono si nese košíček s barevnými kuličkami. V 18. století dostal konvent a bazilika barokní vzhled. Benediktinský klášter fungoval do roku 1785, kdy byl zrušen patentem císaře Josefa II. a klášterní budovy byly přebudovány na zámek a z klášterní baziliky se stal farní kostel.
Zřícenina hradu Talmberk. Foto autor: Lukáš Kalista; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:S%C3%A1zava,_pohled_na_kl%C3%A1%C5%A1ter.jpg
Od středověku do současnosti
V rámci prohlídkového okruhu je možné si v Sázavském klášteře prohlédnou místo, kde svatý Prokop oral s čertem, respektive pouť za svatým Prokopem od středověku do současnosti. Určitě se podívejte také do severní klášterní zahrady na základy kostela sv. Kříž z 11. století. Sem je vstup zdarma. Jinak za vstupenku pro dospělého za základní okruh utratíte 160 korun, za děti 50 korun a za seniory 130 korun.
Zřícenina hradu Talmberk
Asi šest kilometrů od Sázavského kláštera stojí ve stejnojmenné vesnici zřícenina hradu Talmberk. Najdete ji na ostrožně se strmými svahy částečně zastavěnou rodinnými domy. Hrad byl založený počátkem 14. století a v roce 1533 se o něm píše už jako o pustém. Jedná se o hrad bergfritového typu, jehož dominantou byl okrouhlý bergfrit.
Zdroj: https://www.klaster-sazava.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Talmberk_(hrad)
Pohled na Sázavský klášter. Náhledové foto: Aktron https://commons.wikimedia.org/wiki/File:S%C3%A1zava,_pohled_na_kl%C3%A1%C5%A1ter.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.