Město Letohrad v podhůří Orlických hor se může stát výchozím bodem pro výlety do okolí
V podhůří Orlických hor na soutoku Tiché Orlice a Lukavického potoka leží město Letohrad. Pamětníci ho ještě určitě znají pod názvem Kyšperk, který město dostalo po stejnojmenném hradě, jehož zřícenina stojí na návrší Hradisko. Letohrad je důležitou železniční křižovatkou s mezinárodním provozem, takže turistům nic nebrání v tom, cestovat sem vlakem. Město se může stát výchozím bodem na výlety do okolí, které má rozhodně co nabídnout. K nim lze využít právě železnici, díky níž se dostanete na zajímavá místa.
Zámek Letohrad
Město a panství Kyšperk patřily šlechtickému rodu Žampachů z Potštejna. Na ostrohu na Tichou Orlicí založil Jan Burian Žampach dřevěnou tvrz, poprvé připomínanou v roce 1570. Následující majitel hrabě Hynek Jetřich Vitanovský v roce 1653 tvrz jako nevyhovující nechal zbořit a místo ní vystavěl dvoupatrový raně barokní zámek se samostatnou věží. To, jak se na zámku střídali jeho vlastníci, mělo vliv i na jeho vzhled. Každý si přidal něco svého. Současnou podobu zámek Letohrad získal ve 30. letech 18. století, kdy vzniklo spojovací křídlo.
Po Sametové revoluci prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní v zámku působí soukromé gymnázium, hotel a restaurace, městská knihovna, ZUŠ a také stálá zámecká expozice, která je situována do tří místností ve 2. patře východního křídla. Najdete tu i připomínku Alfonse Muchy, který do Letohradu jezdil na konci svého života a měl tu i pronajatý ateliér.
Město Letohrad nabízí vycházkový okruh, který začíná u informačního centra a pokračuje k jeskyni, empírovému altánku, kapli svatého Jana Nepomuckého, k Muchově vyhlídce, zvonici a pomníku F. V. Heka a kostelu svatého Václava. Zastavit se můžete u Muzea řemesel a pak pokračovat až na letohradské náměstí.
Zřícenina hradu Kyšperk
Od letohradského zámku se můžete vydat ke zřícenině gotického hradu Kyšperk, která je vzdálená asi jeden kilometr. Sledovat budete červeně značenou trasu. Historie hradu nebyla dlouhá, jen pouhých dvě stě let a skončila se v 15. století. Dnes tu najdete jeho ruiny v podobě valů a příkopů. Je odtud ale hezký výhled na údolí řeky Tiché Orlice, hrad Lanšperk a na kapli svatého Jana Nepomuckého.
Hrad Lanšperk a vyhlídková plošina. Foto: Jik jik; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lansperk_rozhledna.jpg
Zřícenina hrad Lanšperk
Asi osm kilometrů od Letohradu se ve stejnojmenné obci nachází zřícenina hradu Lanšperk. Vede sem opět železnice. Hrad byl vybudován na strmém kopci nad Ticho Orlicí ve 13. století. O tři století později už je ale pustý. Dodnes dochovaly zbytky mohutných obvodových zdí. Na jedné z nich je vyhlídková plošina s krásným výhledem do zdejšího okolí.
Zdroj: mapy.cz; https://www.kcl.letohrad.eu/pesi-turistika/ms-2378/p1=2425; https://cs.wikipedia.org/wiki/Ky%C5%A1perk_(hrad,_okres_%C3%9Ast%C3%AD_nad_Orlic%C3%AD)
Zámek Letohrad. Náhledové foto: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Letohrad,_z%C3%A1mek,_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD_(1).jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.