Město Jeseník má za sebou dlouhou historii. Psát se začala už ve 13. století
Když se v současnosti díváte na fotografie pořízené ve městě Jeseník, musí vám být do breku. Velká voda ho změnila k nepoznání. Už jednou, a to v roce 1997, dostal podobnou ránu. Letošní povodeň je snad ještě horší. Pojďme se ale podívat na historii tohoto místa i zajímavosti, jež se s ním pojí.
Freynwalde neboli Jeseník
V historických pramenech bychom se nic o Jeseníku nedočetli. První zmínka o městě pochází ze 60. let 13. století. To se ovšem jmenoval Freynwalde, což lze přeložit jako místo zbavené lesa. Ve své podstatě to vysvětluje, jak si zde lidé vytvořili prostor k bydlení. Freynwalde byl vybudován na důležité stezce vedoucí ze Slezska na Moravu. Už v roce 1284 tu stával hrad či spíše tvrz, jenž vlastnil vratislavský biskup. V okolí byla naleziště železné rudy, tudíž zde vznikly hamry na její zpracování. Důlní činnost pak v 16. století rozšířil rod Fuggerů, kteří Jeseník vlastnili.
Během třicetileté války bylo město několikrát vypleněno a po ní následovala rekatolizace následovaná vlnou čarodějnických procesů, jež si ve městě vyžádaly na 102 obětí. Nový rozvoj města se započal v 19. století, kdy se zde začalo vyrábět plátno. A významné bylo i působení Vincenze Priessnitze, který založil první vodoléčebný ústav na světě, jenž funguje dodnes jako Priessnitzovy lázně. Na konci 19. století se začíná rozvíjet turistický ruch, lidé láká krásná příroda.
Moderní dějiny města jsou spojené zejména s druhou světovou válkou, kdy byl Freynwalde neboli tehdy už Frývaldov připojen k Německu a většina českých obyvatel z něho odešla. Po válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno a v roce 1947 bylo město přejmenováno na Jeseník.
Radnice v Jeseníku. Foto: Jan Mrosek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radnice_ve_m%C4%9Bst%C4%9B_Jesen%C3%ADk.jpg
Vodní tvrz a další pamětihodnosti Jeseníku
Jednou z pamětihodností Jeseníku je vodní tvrz, jež byla vybudována na počátku 15. století. Většinu své existence patřila vratislavským biskupům. V 18. století byla přestavěna na pohodlnější zámek a v současnosti v ní najdete Vlastivědné muzeum Jesenicka. Jako městský úřad slouží původní radnice, jejíž dochované jádro vzniklo na počátku 17. století. Novorenesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1882 až 1883 a zajímavá je také Katovna v Tovární ulici, což je přízemní stavba s fasádou v rokokovém slohu. Říká se jí katovna, ale kat prý tu nikdy nesídlil. A samozřejmě nesmíme zapomenou na lázeňskou část města, která je asi nejvíce navštěvována. Hlavním jejich pavilonem je Priessnitzovo sanatorium, dále tu najdete pavilony Karolina, Bezruč a Maryčka.
Zdroj: https://www.priessnitz.cz/cz/home/, wikipedia.org
Priessnitzovo sanatorium. Náhledové foto: Pudelek (Marcin Szala), https://commons.wikimedia.org/wiki/File:L%C3%A1zn%C4%9B_Jesen%C3%ADk_(Bad_Gr%C3%A4fenberg)_-_Hotel_Priessnitz.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.