Masopustní koblihy – usmažte si ty nejlepší podle osvědčeného receptu předávaného po generace a na moderní náhražky zapomeňte

Masopustní koblihy

Masopustní koblihy: Koblihu dnes již nikdo nepovažuje za sváteční jídlo, jako tomu bylo dříve. Koupit se dá v každém obchodě s pečivem denně. Přesto domácí voňavý koblížek usmažený na sádle nebo přepuštěném másle a za horka obalený v cukru, ať už s jakoukoli náplní, chutná úplně jinak než ten z pekárny.

A v době masopustu má toto pečivo své zvláštní kouzlo. Ať už se účastníte domácí zabijačky nebo ne, zkuste si letos připravit koblihy sami, kdo neokusil, neporozumí.

Masopustní koblihy – recept

Ingredience:

  • 400 g hrubé mouky
  • 100 g hladké mouky
  • 80 g cukru moučka
  • 60 g másla
  • 250 ml mléka (přibližně)
  • 3 žloutky
  • 2 lžíce rumu
  • 35 g droždí
  • sůl
  • tuhá marmeláda nebo maková nádivka na plnění
  • sádlo, přepuštěné máslo nebo olej na smažení
  • moučkový cukr na obalení

Masopustní koblihy

Foto: Pixabay

Postup

  1. Všechny ingredience by měly mít pokojovou teplotu. Několik hodin před přípravou těsta je proto vyndejte z lednice nebo z chladné spíže. Zrovna tak vál, váleček a ostatní pomůcky. Makovou náplň připravte dopředu, aby naopak stihla vystydnout.
  2. Mléko mírně ohřejte (při vložení prstu necítíte ani chlad ani teplo).
  3. Droždí rozetřete se lžičkou cukru na kašičku, přidejte 2 lžíce hladké mouky a zalijte vlažným mlékem. Rozmíchejte a počkejte, až zdvojnásobí objem (udělejte kvásek).
  4. V míse rozetřete máslo s cukrem, postupně přidávejte žloutky jeden po druhém, pak rum a sůl. Přilijete kvásek a do mísy prosejte mouku. Vlažným mlékem zadělejte vláčné těsto a dobře ho vypracujte, až tvoří puchýřky.
  5. Těsto poprašte moukou, zakryjte utěrkou a na teplém místě nechte vykynout (zdvojnásobit objem).
  6. Vykynuté těsto přendejte na vál a vyválejte na 8 mm tloušťky. Na spodní polovinu naznačte vykrajovátkem kolečka asi 2 cm od sebe a doprostřed dejte kopeček náplně. Druhou polovinou plátu kopečky přikryjte, okolo dobře přimáčkněte prsty, aby se těsto spojilo a pak vykrájejte koblížky.
  7. Koblihy přendejte na lehce pomoučněné prkénko, poprašte je moukou a přikryjte utěrkou. Nechte je znovu vykynout. Když nakynou z jedné strany, obraťte je a postup opakujte.
  8. Zbylé těsto spojte, znovu vyválejte a vykrájejte další koblihy, nebo do něj přidejte rozinky a vyválejte váleček. Nakrájejte ho na kousky a v ruce vytvarujte šišku.
  9. Ve vyšším hrnci s dvojitým dnem rozpalte tuk. Musí ho být dostatek, aby koblihy plavaly.
  10. Koblihy peroutkou omeťte od mouky a vrchní stranou je vkládejte do rozpáleného tuku. Nesmějí se vzájemně dotýkat. Osmažte je z jedné strany a poté otočte. Správně vykynutá kobliha by se ale měla v omastku obrátit sama a na boku mít bílý proužek.
  11. Usmažené koblihy a šišky odkládejte na savý ubrousek a poté je obalte v moučkovém cukru s vanilkou.

 

Zdroj: vlastní osvědčený recept z Praktické kuchařky, https://babinet.cz/clanek-25014-masopustni-koblihy.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.