Marokánky a florentýnky – rozhodně nejde o jeden druh cukroví a za původní recept na marokánky by po vás dnes šla policie
Marokánky a florentýnky: Křupavé sladké placičky mají mnoho společného a hodně lidí je považuje za stejný druh cukroví. Nějaké rozdíly tu ale přece jen jsou. Stačí se podívat na složení tohoto oblíbeného cukroví a hned budete mít jasno.
Ovšem milovníky cestování také dozajista potěší, že každá z těchto oblíbených kousků laskomin pochází z docela jiné části světa. Kde byste tedy mohli ochutnat pravé marokánky a kde naopak florentýnky?
Marokánky měly dřív pořádný říz
Jak už název napovídá, marokánky pocházejí z arabských zemí, zejména ze severní Afriky. Kromě medu, ovoce a ořechů, kakaa a vanilky obsahovaly i hašiš. Z ovoce se používaly hlavně sušené datle. Obchodem mezi Araby a evropskými obchodníky se dostaly i k nám a staly se oblíbeným cukrovím. Hašiš se do nich u nás samozřejmě nepřidává. Zato jsou vylepšené o mléko, máslo a trochu mouky, aby nebyly tak tvrdé.
Florentýnky jsou nám středoevropanům bližší
Florentýnky pocházejí dle názvu z Florencie, hlavního města italského Toskánska. Předchůdci florentýnek byly takzvané biscotti, placičky z tuhého těsta z mouky, vajec a cukru s ovocem a mandlemi. Kvůli nedostatku mouky se stalo, že se postupně z florentýnek úplně vytratila a dnešní recepty jsou bez mouky. Zato se do nich přidává více kandovaného ovoce a oříšků, jichž v tomto kraji byl vždy dostatek. Bývají to většinou třešně, kůra z citrusů a mandle. Výsledkem je křupavá karamelová placička tenká skoro jako papír. I do florentýnek v dnešní době přidáváme mléko nebo smetanu a máslo.
Foto: Pixabay
Receptů na marokánky je všude plno, pojďme ale pro tentokrát zkusit upéct florentýnky.
Budeme potřebovat:
- 150 ml smetany ke šlehání (40 % tuku)
- 40 g másla
- 75 g krupicového cukru
- 50 g medu
- 25 g glukózového nebo zlatého sirupu
- 50 g kandovaných třešní
- 50 g kandované pomerančové kůry
- 100 g mandlí
- 50 g pistácií
- čokoládová poleva (nemusí být)
Postup:
- Svaříme smetanu, máslo, cukr med a glukózový sirup. Odstavíme a přidáme oříšky a ovoce nakrájené na malé kousky. Směs necháme vychladnout, až půjde tvarovat.
- Předehřejeme troubu na 210 °C.
- Z hmoty tvarujeme malé kuličky a dáváme je na plech vyložený pečícím papírem dost daleko od sebe (roztečou se do placiček). Lze je také dát do formy na muffiny, budou pak jedna jako druhá.
- Florentýnky pečeme asi 6-8 minut, až zezlátnou, ale hlídáme, aby se nespálily, každá trouba peče jinak.
- Vychladlé placičky můžeme ze spodní strany namočit do čokolády.
Zdroj: https://www.apetitonline.cz/recept/florentinky, https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/podlehnete-lahodnym-domacim-marokankam-i-florentynkam, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/marokanky-recept.html, https://www.recepty.cz/recept/marokanky-2191, recept vlastní
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.