Mariánské Lázně: Jména historických osobností v názvech lázeňských pramenů

Inhalace

Mariánské Lázně jsou druhým největším lázeňským městem u nás. Založení lázní zde sahá do konce 18. století a zasloužili se něj mniši z nedalekého premonstrátského kláštera v Teplé. Ti zjistili, že místní vody, vyvěrající z okolních pramenů, mají blahodárné účinky na zažívání. Za vlády císařovny Marie Terezie byly místní minerální vody analyzovány a objevil se i název Marienbad. Lázně však údajně nejsou pojmenovány podle slavné panovnice z rodu Habsburků. Jejich název je prý odvozen od jednoho z místních nejznámějších pramenů.

Mariin pramen

Jedná se o nejstarší pramen, který se používal ještě před samotným založením lázní. Jeho jméno je odvozeno podle obrázku panny Marie, který zde údajně pověsil na strom voják, když si v něm léčil svá zranění z bitvy. Podle toho dostalo pak název i celé město.

Ferdinandův pramen

Je pojmenovaný podle prvního Habsburka na českém trůně, císaře Ferdinanda, který si jím prý léčil zažívací potíže. Pramen má totiž pozitivní vliv při potížích s metabolismem, jelikož v sobě obsahuje tzv. Glauberovu sůl, která slouží jako projímadlo. Doporučuje se používat pouze se souhlasem lékaře.

Mariánské Lázně

Foto: Pixabay

Tento pramen je charakteristický vysokým obsahem vápníku, a používá se proto zejména k léčbě kloubních onemocnění. Působí také močopudně a protizánětlivě a slouží při problémech s ledvinami nebo zánětech močových cest. Původně se pramen jmenoval Luční, své současné jméno pak získal podle korunního prince Rudolfa, synu císaře Františka Josefa I.

Mariánské Lázně

Foto Pixabay

Je typický vysokým obsahem minerálů, zejména vápníku, hořčíku a železa. Pramen je studený, má žlutavou barvu a osvěžující chuť. Je pojmenovaný podle anglického panovníka, syna slavné královny Viktorie, který lázně s oblibou několikrát navštěvoval ještě jako vévoda z Lancasteru.

Ambrožovy prameny

Jsou to chutné minerální vody, které jsou vhodné k léčbě ledvinových kamenů. Legenda vypráví, že tyto prameny sem jezdíval popíjet německý básník J. W. Goethe. V době svých návštěv udržoval milostný poměr s o mnoho let mladší milenkou Ulrikou von Levetzow a fyzickou vitalitu mu prý dodávala hlavně místní voda z Ambrožových pramenů.

Pavel Knára

Mudr. Pavel Knára: Foto se svolením Pavla Knáry

Jinak se můžete podívat na zajímavé video, na němž hovoří Mudr. Pavel Knára, emeritní primář hotelu Nové Lázně. Mimo jiné se zabývá především léčbou po prodělání onemocnění Covid-19.

Zdroj videa: YouTube kanál Marienbad21

Náhledové foto: Se svolením Pavla Knáry