Malý velký zázrak v Tasmánii. Populace ďáblů našla lék proti smrtící rakovině: Samice má až 30 mláďat, přežijí jen 4

Ďábel medvědovitý, Sarcophilus harrisii, tasmánský čert, Tasmánie, Austrálie

Malý velký zázrak v Tasmánii. Populace ďáblů našla lék proti smrtící rakovině – změnila svou DNA. Ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), v češtině známý také jako tasmánský čert, je jedním z nejzajímavějších a nejzáhadnějších tasmánských tvorů. Tito masožraví vačnatci jsou největší svého druhu a vyskytují se výhradně na ostrově Tasmánie.

Ďábly prostě nepřeslechnete

Jsou proslulí svým hlasitým a rušivým křikem, a to zejména v době krmení. Jejich hlasové projevy jsou slyšet na velkou vzdálenost a slouží ke komunikaci s ostatními ďábly. Jde o impozantní mrchožrouty, kteří mají schopnost zkonzumovat téměř každou část mršiny, včetně kostí a srsti.

Mimochodem, tasmánští čerti mají nejsilnější skus v poměru k velikosti těla ze všech suchozemských savců. To jim umožňuje snadno rozdrtit kosti a dostat se k výživnému morku uvnitř.

Malý velký

Foto: Pixabay

Zajímavé je také to, že samice ďáblů rodí až 30 malých mláďat velikosti fazole, ale přežijí jen čtyři nejsilnější. Mláďata totiž musí vlastními silami zalézt do matčina vaku, kde jsou k dispozici pouze čtyři bradavky.

Boj proti ďábelské nádorové chorobě obličeje (DFTD)

Na počátku 90. let 20. století se v populaci tasmánských čertů začala šířit ničivá choroba. Toto onemocnění, známé jako Devil Facial Tumor Disease (DFTD), je nakažlivá rakovina, která způsobuje velké, znetvořující nádory na obličeji a v ústech postižených ďáblů. Tyto nádory často brání zvířatům v přijímání potravy, což vede k hladovění.

DFTD má katastrofální dopad na život tasmánských čertů, protože v některých oblastech vyhubila téměř 80 % populace. Nemoc se šíří kousáním, které je běžné při sociálních interakcích a krmení, takže je mezi čerty vysoce nakažlivá.

Odolnost tasmánského čerta

Navzdory závažnému dopadu DFTD nás příroda dokáže překvapit. Vědci vypozorovali, že někteří tasmánští čerti začali být vůči této nemoci odolní. Jejich imunitní systém se totiž přizpůsobuje a byly zaznamenány případy, kdy se DNA těchto zvířat začala v reakci na nemoc měnit. Vypadá to tedy, že tato zvláštní zvířátka mají ještě naději.

 

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tasmanian_devil, https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/tasmansky-cert-dabel-medvedovity-zvire-zvirata-nemoc-rakovina_1903301621_dok

 

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.