Mallorca: Úchvatný ostrov, na kterém nenajdete řeky ani potoky
Strategická poloha ostrova Mallorca ve Středozemním moři z ní v minulosti dělala lákavý cíl pro různé dobyvatele, kteří k ní kdy na svých lodích dopluli. Na některých historických stavbách je tento vliv vidět dosud, protože si nesou punc římské, maurské i byzantské architektury. Nezřídka se stal ostrov terčem pirátů, proti nimž ho měly chránit obranné věže vybudované podél pobřeží. Nyní je Mallorca pod španělskou vládou a vítanou turistickou destinací návštěvníků z celého světa. Co si zde rozhodně nenechat ujít?
Na Mallorcu se lze přepravit z pražského i vídeňského letiště podle toho, odkud to máte blíže. Letadlo s vámi doletí do hlavního města Palma de Mallorca. Můžete se zde ubytovat a toto bezesporu zajímavé město si vybrat jako výchozí bod pro poznávání ostrova. Ten sám není moc velký, na délku má 110 kilometrů a na šířku asi 90 kilometrů. Ideální je proto si v autopůjčovně půjčit automobil a s ním pak ostrov procestovat. Zkušení turisté radí si vybrat některý z menších vozů, s nímž se vám bude lépe projíždět poměrně hodně úzkými uličkami mallorských městeček a vesnic.
Gotická katedrála a bývalý palác maurských vezírů
V Palmě si určitě prohlédněte zdejší dominantu, gotickou katedrálu Panny Marie, která patří k největším v Evropě. Postavená byla už ve 13. století. Za povšimnutí rozhodně stojí zavěšený baldachýn s osvětlením, který je dílem španělského umělce Antonia Gaudiho. Je to zvláštní spojení gotiky a moderního umění. V sousedství katedrály narazíte na palác Almudaina, původní opevněné sídlo maurských vezírů ze 13. století, nyní oficiální sídlo španělské královské rodiny.
Palma de Mallorca. Foto: Pixabay
Valldomossa, vesnice s kartuziánským klášterem
Do vesničky Valldemossa je to z hlavního města ostrova sotva dvacet kilometrů. Nachází se v pohoří Serra de Tramuntana, které se táhne podél severního pobřeží v délce asi sedmdesát kilometrů. Zdejší kartuziánský klášter byl původně postavený jako královské letní sídlo aragonského krále, který ho ve 14. století věnoval kartuziánskému řádu. V roce 1533 se ve Valldemosse narodila patronka Mallorky, svatá Kateřina z Palmy.
V klášteře kartuziánů trávil zimu v roce 1838 zamilovaný pár umělců – Fréderic Chopin a George Sandová. Chopin se o místě moc pochvalně nevyjadřoval. Zima byla ten rok hodně deštivá a při cestě na ostrov se hudebnímu skladateli ztratil jeho klavír. Byl tak nucen hrát na místní nástroj, což samozřejmě nebylo ono. I tak ale stihl dokončit sbírku svých preludií. Takže zase tak hrozný ten mallorský klavír být nemohl.
Kde se na Mallorce bere voda
Na Mallorce běžně neuvidíte říčku nebo potok. Zato moře – toho tu mají hodně. Zvídavému turistovi to nedá a ptá se, odkud tedy lidé čerpají sladkou vodu? V minulosti a ostatně i dnes tomu tak je, že základem jsou přírodní zdroje podzemních vod, vyvěrající na povrch v podobě pramenů v oblasti pohoří Serra de Tramuntana. Po tisíciletí je pohoří obhospodařováno zdejšími lidmi, jež zde vytvořili důmyslné systémy pro hospodaření s vodou a svahy hor terasovitě upravili.
Kromě toho obyvatelé Mallorky využívají studny a také odsolovací zařízení k úpravě vody mořské. Na počátku 70. let minulého století byly v údolí, nacházející se v Serra de Tramuntana, vybudovány dvě vodárenské nádrže, Gorg Blau a Cúber, které jsou zdroje vody především pro hlavní město Palma de Mallorca.
Zdroj: https://tratamoselagua.es/de-donde-proviene-el-agua-en-la-isla-de-mallorca/?damemas_lectura=1, https://mallorca.com/es/mallorca/lugares/valldemossa
Valdemosssa. Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.