Malebné město Berat je zachovalé osmanské město
Berat je právem považován za jedno z nejkrásnějších albánských měst. Během jeho existence se zde vystřídalo mnoho odlišných mocností s různými náboženstvími a společnostmi. To se projevilo v zachování značného počtu architektonických a historických památek. Nejhezčí z nich je stará muslimská čtvrť Mangalem, přezdívaná město tisíce oken, především kvůli obrovským oknům, která směřují k řece Osum.
Uvidíte zde například mešitu, kterou zdobí unikátní fresky. Pomyslným zrcadlem čtvrti Mangalem je křesťanská čtvrť Gorica, která se nachází na opačném břehu téže řeky. Díky tomu, že cesty nejsou tak příkré a domy nejsou tak vysoké, budete moci ocenit vynikající výhled na okolí. Objevíte také úžasné ukázky balkánského designu, areál kláštera, ladné křivky tureckého mostu a kostel svatého Spyridona z 19. století, největší kostel v Beratu.
Legenda o zhrzené lásce
Město Berat disponuje pevností Kala, která je postavena na vysokém pahorku tyčícím se nad řekou Osum a která působí tak trochu jako město ve městě. Podle legendy zde kdysi žili dva bratři, Tomor a Špirag, kteří se zamilovali do stejné dívky. Protože se nedokázali dohodnout, rozhodli se vyřešit situaci bojem. Ať už to bylo jakkoli, oba bratři v zuřivé bitvě zemřeli a dívčiny slzy rozdělily město na dvě části.
Mladá dáma, kterou ovládala melancholie z žalostného konce jejích nápadníků, se proměnila ve skálu vklíněnou mezi Goricu a Mangal. Na ní dnes stojí již zmíněná beratská pevnost, ve které je staré město, stále pulzující životem. Uvidíte zde bílé příčky zajištěné trávou, stará světla, půvabné dlážděné bulváry, které jsou stejné jako před 300 lety, a zříceniny dřívějšího hradu.
Původní obyvatelstvo byli křesťané
Gorizia, křesťanské město, stojí na druhé straně řeky, na vzdálenější straně od hlavního města. Cesty nejsou tak příkré a domy nejsou tak vysoké, a proto jsou zde krásné výhledy na hradby. Navíc zde objevíte několik beratských kostelů. Po obsazení albánského území Turky byly nové kostely stavěny současně se stavbou základů a běžných muslimských staveb a ty více starší byly nadále využívány. Turci byli k původnímu křesťanskému obyvatelstvu Albánie tolerantní.
Mezi nejstarší kostely postavené před tureckým vpádem patří kostel Panny Marie, který byl postaven v roce 1271 na oslavu vítězství Byzancie nad Karlem I. z Anjou. Klasický byzantský kostel ze 13. století, kostel svatého Michala, stojí na prudkém svahu pod citadelou a při křesťanských oslavách je otevřený. Největším kostelem na území Gorice je kostel svaté osoby Spyridona z 19. století. Na jeho východní straně se nachází dlouhá arkáda, která je vidět z opačného břehu řeky.
Zdroje info: kudyznudy.cz, cklub.cz
Náhledové foto: Berat