Malé velké město Bratislava: Místo, kde se snoubí dávná historie se současností
Přemýšlíte, kam vyrazit za historickými památkami? Česká republika je na ně bohatá, ale my vás tentokrát pozveme k sousedům do jejich hlavního města. Bratislava totiž v sobě ukrývá řadu zajímavých míst, která stojí za to, abyste je navštívili. Nudit se tu rozhodně nebudete. Dopoledne můžete věnovat procházkám po památkách a odpoledne si pak odpočinete u kávy v některé stylové a útulné kavárně.
Od neolitu po Rakousko-Uhersko
Historie osídlení Bratislavy sahá až do neolitu. Žili zde Keltové, Germáni a procházela tudy i hranice Římské říše. Během stěhování národů po zániku Říma se do zdejší oblasti dostali Slované. Bratislava byla součástí i Sámovy říše, později Nitranského knížectví i říše Velkomoravské. Celých dlouhých tisíc let patřila uherskému státu a Rakousko-Uhersku, než se v roce 1918 stala součástí tehdejšího Československa. Od roku 1993 je hlavním městem Slovenské republiky.
Stejně bohatá jako její historie je i vývoj jejího názvu. Ten úplně původní z roku 907 zněl Braslavespurch. Německy se jí říkalo Pressburg, z něho vzniklo pojmenování Prešpurk. Jméno Bratislava si město nese teprve od roku 1919, tedy sto a jeden rok.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Typické panorama Bratislavy tvoří hrad
Symbolem Bratislavy je její hrad, což je soubor staveb na vrcholu návrší na jihozápadním ostrohu na levém břehu Dunaje, který vytváří typické panorama. Hrad má za sebou dlouhou historii, zažil své vrcholné období i pád, když v roce 1811 vyhořel do základů a stala se z něho ruina. Dnes se tomu již nechce věřit, ale ještě v roce 1946 byl Bratislavský hrad zříceninou, která v padesátých letech minulého století prošla komplexní rekonstrukcí podle podoby z poslední přestavby v 18. století. Stavební práce jsou prováděné i dnes, poslední etapa rekonstrukce má být dokončená v roce 2021.
Součástí hradního areálu jsou také zbytky základů velkomoravské baziliky, jež podle dochovaných rozměrů patřila k největším doposud známým velkomoravským kostelům. Najdete ji v jižní části východní terasy.
Část hradu je vedle státní účelů využívána i Slovenským národním muzeem. Prostor hradního areálu je i častým cílem návštěvníků Bratislavy, protože je odtud velmi pěkný výhled na řeku Dunaj, most SNP i historické jádro města. Do hradu je možné vstoupit třemi branami. Nejvíce využívána je Zikmundova brána ve východní části, k níž se dostanete po ulicích Beblavého nebo Zámecké schody.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Dóm sv. Martina je nejvýznamnější sakrální stavbou na Slovensku
Cestou na hrad je možné si udělat fotografie Dómu sv. Martina. Jedná se o gotickou sakrální stavbu, největší a nejvýznamnější nejen v samotné Bratislavě, ale i na celém Slovensku. Pokud se však nespokojíte s pouhými fotkami, do katedrály si zajděte. Je druhou nejpopulárnější atrakcí v hlavní městě. Tou první je pochopitelně Bratislavský hrad. V podzemí dómu se nacházejí katakomby s kryptami, kam se pohřbívali členové významných šlechtických rodin a církevní hodnostáři. Katakomby jsou veřejnosti přístupné za poplatek. Pouze v neděli si je třeba dát pozor na otevírací hodiny, kdy probíhá v katedrále mše, během níž je vstup do podzemí uzavřen.
Část svého volného času můžete věnovat i procházce po historickém jádru Bratislavy nebo se podívat na ruiny Devínské hradu či se nechat povozit lodí po Dunaji.
V Bratislavě nudu nezažijete a pouhý jeden den vám na její prohlídku stačit nebude. Toto „malé velké město“ v sobě ukrývá kouzlo starých dob stejně jako moderní současnosti.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.