Malé i velké pražské rekordy
Soutěžit nemusíme jen v tom, co je největší nebo nejstarší. Pojmout se to totiž dá i docela naopak. A ani Praha není v tomto ohledu výjimkou. Takže pokud se chcete na její historickou i moderní zástavbu podívat z tak trochu jiného pohledu, pojďte s námi proniknout do světa rekordů hlavního města ČR.
Na nejdelší ulici můžete pořádat běžecké závody
Připadá vám to zvláštní? Nemělo by, protože Strakonická ulice měří téměř 16 kilometrů! Než si přeběhnete z jednoho konce na druhý, máte pro tento den odsportováno. Její protějšek pak tvoří ulice Jiřího Červeného. Tady byste se ani nezahřáli. Leží na Kampě a měří pouhých 27 metrů. A v Praze najdeme i dům, který můžeme s trochou nadsázky pohodlně obejmout. Ten nejmenší totiž stojí v Anežské ulici 4 (Staré město). A šířka? Pouhých 2,25 metru.
Foto: Pixabay
A co takhle nejdelší náměstí? I tady by bylo pohybu dost a dost. Václavské náměstí alias kdysi Koňský trh je totiž dlouhé skoro neuvěřitelných 750 metrů. Největším náměstím však není. Za tímto rekordem byste museli zamířit na Karlovo náměstí, které se pyšní rozlohou více než 80 000 m2. Milovníci historie ho znají jako Dobytčí trh.
Zajímavá Nej pro milovníky historie
A u náměstí ještě zůstaneme. Nejstarší náměstí v Praze na sobě hostilo obchodníky už v 10. století. Nejspíš uhodnete, že jde o Staroměstské náměstí, zvané v historických dobách jednoduše Velký rynek.
To nejstarší dochovaná rotunda v Praze pochází až z 11. století. A jde o tu, zasvěcenou sv. Martinovi na Vyšehradě. A když už jsme u těch církevních památek – největším kostelem v Praze je katedrála sv. Víta (podle nového zasvěcení také Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha případně Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha a Panny Marie), která dominuje Pražskému hradu. Najdeme v ní hroby významných českých osobností a samozřejmě i sv. Václava.
A pokud vás zajímá, kde odpočívají podle legendy ostatky bájného golema, pak musíte zamířit do Staronové synagogy na Josefově, jež je zároveň nejstarší funkční synagogou v celé Evropě.
Foto: Pixabay
Praha má i dvě světová NEJ
Opět se musíme vypravit trochu do historie. Tím prvním je nejstarší doposud fungující orloj na světě. Jde samozřejmě o ten Staroměstský, jehož slávu a krásu zaplatil podle legendy mistr Hanuš svým zrakem. Pražští radní ho nechali oslepit, aby nemohl podobné dílo udělat nikde jinde na světě. Jemu pak na oplátku stačilo sáhnout do soukolí a jeden ze symbolů města zastavit na dlouhý čas.
A v našem výčtu nesmí chybět ani nejrozsáhlejší hradní komplex světa, jímž je samozřejmě Pražský hrad. Aby také ne, když se rozkládá na ploše takřka 70 000 m². Kam se v tomto ohledu „hrabe“ třeba královské sídlo v Británii.
Všechny zmíněné zajímavosti nestihnete projít za jeden den. Ubytujte se v Hotelu Golf a užijte si víkend plný poznávání.
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.