Magický Tadž Mahal: Div světa, který by vám neměl uniknout

Tadž Mahal

Uvažujete, že byste se podívali na některé z míst, kterými kráčely dějiny, nicméně není nijak blízko? Pak není problém vsadit klidně i na jeden z novodobých 7 divů světa. Vydat se můžete do Indie zhlédnout magický palác Tadž Mahal. Jedná se o monumentální stavbu, jež se vyznačuje především přítomností mauzolea. Pokud vás právě tato čarokrásná architektonická stavba láká, jste na správné adrese. Podíváme se totiž na její historii a samozřejmě na další zajímavosti.

Kdy vlastně Tadž Mahal vznikl?

Už v 17. století. Právě v této době vládl mocný indický císař Mogul Šáhdžahán. Postavit jej nechal pro svou manželku Mumtáz, jež bohužel zemřela při porodu svého čtrnáctého dítěte. Stalo se tak v roce 1631. Toto obří mauzoleum je světově uznáváno nejenom díky architektonické unikátnosti, ale i proto, že mění během dne barvu. Do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO byl objekt přidán v roce 1983.

Precizně promyšlené tvary

Působivost Tadž Mahalu tkví zejména v jeho symetrii. Tvary jsou v každém detailu dokonalé. Už bílá barva fasády září do dálky několika kilometrů. Ozdoby, jež jsou s Tadž Mahlem spjaté, mají svůj původ v koránu. Bílý mramor je zdobený drahokamy a polodrahokamy. Tadž Mahal se stavěl úctyhodných 20 let. Na jeho realizaci se podílelo 20 000 lidí.

Tadž Mahal

Mírně nažloutlý povrch budovy

Možná se vám bude zdát, že původně bílý mramor je trochu nažloutlý. Nejde o klam. Tadž Mahal začal pomalu žloutnout kvůli znečištěnému životnímu prostředí. Místní se ale snaží o jeho očistu. Ta má podobu jakési bahenní léčby. Na fasádu je nanášeno bahno a slupováno i s nečistotami. Parkování aut je dnes nejblíže 3 km od objektu. Zbytek cesty budete muset po elektrobusem, případně povozem taženým koňmi. Pěšky je to ještě poměrně daleko.

 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.