Madeira hraje různými barvami, které člověku berou dech
Není pochyb o tom, že Madeira se vším, co k ní patří, se postupně stává cílem čím dál většího množství návštěvníků. Jak se příhodně říká, jde o nádherný ostrov věčného jara a je neuvěřitelně pestrý. Najdete tu stromový les Fanal, magmatická jezírka Porto Moniz, nádherné útesy v západní části a hlavní město Funchal. Další zajímavostí je Ponta de São Lourenço, východní mys protínající dva ostrovy, vedený jako přírodní rezervace.
Vzhledem k nadmořské výšce se nad mysem nevyskytují žádné mraky, takže je zde suché klima, velmi srovnatelné s přilehlými ostrovy Desertas. Právě polopouštní krajina na útesech vysokých až 200 metrů od hladiny moře sem láká návštěvníky. Ti, kteří se rádi rozplývají nad drsnou nádherou přírody, určitě ocení místní podmínky. Barva tohoto výběžku se mění s ročními obdobími. Na začátku jara bývá i zarostlý zeleným porostem, zatímco v létě a na podzim má Ponta de São Lourenço podobu polopouště.
Vydejte se na Mys po svých
V případě, že se vydáte na Madeiru, určitě si nenechte ujít cestu na Mys. Celý mys si projdete po horolezecké stezce. A když už budete v cestovatelské náladě, navštivte Ponta do Furado. Doplnit energii můžete lehce v baru, který najdete na úpatí svahu v oáze. Stezka je dlouhá cca 3 kilometry v jednom směru. Zpět k autu nebo jinému dopravnímu prostředku se vydáte buďto po svých nebo ve člunu s průvodcem, který vás cestou seznámí o místních zajímavostech.
Zavlažovací kanály – Levády
Již v 16. století se začaly budovat vodní kanály, které přiváděly vodu do oblastí s menším množstvím srážek. Celý ostrov je jimi protkán a nabízejí bohaté možnosti procházek po cestách podél levád. Zavedou vás na místa, kam se jinak nedostanete. Na místě si zakoupíte knihy s popisem levád, a že jich není málo. Některé z levád nejsou lehce přístupné a proto, pokud nemáte rádi tunely, brodění či jiné podobné akce, raději se do prohledávání nepouštějte.
Zdroje info: kudyznudy.cz, radynacestu.cz
Náhledové foto: Pixabay