Maďarská farma vydala unikátní poklad – majitelé si ho ukryli před Osmany až příliš dobře
Maďarská farma vydala unikátní poklad – majitelé si ho ukryli před Osmany až příliš dobře. V šestnáctém století zaútočila na Uhry Osmanská říše. A jak Osmané úspěšně postupovali Evropou, řada Maďarů panikařila a zakopávala své poklady včetně peněz. Na jednu takovou skrýš podle všeho původní majitelé zapomněli, a tak byl poklad, skládající se ze čtyř zlatých a sedmi tisíc stříbrných mincí, objeven až nyní. Archeologové jej našli na farmě ve vesnici Újlengyel, která leží asi 50 kilometrů od Budapešti.
Průzkum s detektory kovů
V roce 2019 byla náhodou při běžném stavebně historickém průzkumu objevena skrýš se 150 starými mincemi. Vesnička Újlengyel se tak stala středem zájmu archeologů i historiků, kteří správně tušili, že první nalezené mince nejsou zdaleka vše, co se zde po staletí ukrývá. V prosinci loňského roku se archeologům podařilo vyřídit veškerá povolení a další náležitosti, aby se v Újlengyelu mohli pustit do pečlivého průzkumu s detektory kovů.
Poklad starý pět století
Dvoudenní expedice složená z archeologů, historiků, numismatiků, ale také řady dobrovolníků narazila v kopci za vesnicí na zasypanou šachtu. V té byla ukrytá nádoba s téměř sedmi tisícovkami mincí, mezi nimiž byly také čtyři zlaté. Poklad byl pravděpodobně zakopán kolem roku 1520, kdy byla šachta pečlivě zasypána, aby na ni Osmané nenarazili, pokud by se jim podařilo dostat až ke vsi. Šachta však byla skryta tak dokonale, že ji po pět století neodhalili ani Maďaři.
Foto: Pixabay
Mince z různých epoch
Podle odborníků je poklad v mnoha ohledech unikátní, a to nejen počtem jednotlivých mincí, ale také jejich skladbou. Mince totiž pochází z různých období, a dokonce i z různých zemí. Ty nejstarší byly vyraženy už ve druhém století.
- Nejstarší nalezenou mincí je stříbrný denár Římské říše s portrétem Lucia Vera, který vládl mezi lety 161 a 169 našeho letopočtu
- Nejmladší nalezenou mincí je maďarský stříbrňák s podobiznou Ludvíka Jagellonského, krále českého a uherského, který vládl v letech 1516 až 1526
Zdroj: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/119678/140076264.pdf?sequence=1&isAllowed=y, https://theses.cz/id/fpcr38/Filip_Hradil_Uniovsk_zlat_poklad_rigorzn_prce.pdf
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.