Lyonský řezník: kruté mučení i zneužívání dětí maskoval posláním do plynu, po válce mu Američané zařídili život v luxusu

Lyonský řezník, Klaus Barbie, nacisté, Německo, historie, druhá světová válka

Klaus Barbie, známý jako „Lyonský řezník“, byl nechvalně známou osobností, jejíž činy během druhé světové války se nesmazatelně zapsaly do historie. Spravedlnosti pak unikal celá desetiletí.

Raný život a vstup do SS

Klaus Barbie se narodil 25. října 1913 v Godesbergu nedaleko francouzských hranic v Německu. Jeho otec, který byl za první světové války válečným zajatcem, se vrátil domů jako zlomený muž. Klaus ho proto rozhodně následovat nechtěl, ovšem vše se nakonec vyvinulo jinak.

Barbie vstoupil do SS jako mladý muž, který hledal příležitosti a strukturu, jež mu v jeho raném životě chyběly. Rychle stoupal v hodnostech a projevil zvláštní talent pro zpravodajskou práci. Ve svých 29 letech byl jmenován šéfem gestapa ve francouzském Lyonu, kde si svými brutálními metodami získal skutečně pochmurnou pověst.

Zvěrstva druhé světové války

Během svého působení v Lyonu v letech 1942-1944 byl Barbie zodpovědný za deportace a vraždy tisíců Židů a členů francouzského odboje. Nechvalně proslul svými sadistickými technikami mučení. Jedním z nejodpornějších zločinů pod Barbieho velením byl zátah na dětský domov v Izieu. V dubnu 1944 Barbie osobně nařídil zajmout 44 židovských dětí, které se tam ukrývaly. Všechny byly následně deportovány do Osvětimi, kde byly zavražděny. Některé chlapce však podle všeho předtím ještě stihl týrat a zneužít – a pak po osobě jednoduše zplynoval stopy.

Foto: Pixabay

Práce pro americkou zpravodajskou službu

Po válce byl Barbie i přes své válečné zločiny zaměstnán kvůli svým schopnostem americkou zpravodajskou službou. Jeho znalosti o komunistických aktivitách a jeho síť v Evropě byly ceněny především během období tzv. studené války.

Útěk do Jižní Ameriky

V roce 1951 Barbie s pomocí americké zpravodajské služby a nechvalně proslulých „krysích linek“ uprchl do Bolívie. Žil tu pod pseudonymem Klaus Altmann a zapojil se do místní i mezinárodní trestné činnosti, včetně obchodu s drogami (působil i po boku Pabla Escobara). Šéfoval mimo jiné i týmu nájemných vrahů, kterým se přezdívalo Ženiši smrti.

Dopadení a soudní proces

Po desetiletích vyhýbání se spravedlnosti byl Barbie v roce 1983 konečně dopaden, vydán do Francie a převezen zpět do Lyonu – na místo, kde páchal svá válečná zvěrstva. Jeho soudní proces byl velmi medializován, ovšem ve vězení nakonec pobyl jen pár let. Zemřel v roce 1991 na rakovinu.

 

Zdroj: https://www.armyweb.cz/clanek/reznik-z-lyonu-ss-obersturmfuhrer-klaus-barbie, https://www.denik.cz/ze_sveta/lyonsky-reznik-klaus-barbie-lyon-valecny-zlocinec.html, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/711398/nacisticky-reznik-z-lyonu-skoncil-jako-agent-klaus-barbie-presel-z-muceni-sirotku-k-cia.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.