Longyearbyen je vstupní branou do nejsevernějšího města

Svalbard

Jdeme se podívat do nejsevernější části Norského království. A nebojte se, určitě se nezastavíme na Nordkappu. Zveme vás na místo, které je ještě mnohem dále. Budeme se bavit prakticky o odvážné expedici na Špicberky, do souostroví nacházející se v severním ledovém oceánu!

Ledové království, nacházející se mezi 74° a 81° severní šířky a 10° a 34° východní délky, v současné době již delší dobu přitahuje pozornost turistů, zejména těch, kteří jsou unaveni jihem, Amerikou a Thajskem, popř. neustále vyhledávají chladnější prostředí. Svalbard spadá pod Norsko, a přestože je zde mnoho ostrovů, jsou obsazeny tři z nich – Západní Svalbard, Medvědí ostrov a Hopen.

Poznejte historii

Tato odlehlá oblast byla objevena ve 12. století Vikingy a Rusy. První informace o souostroví se datuje do roku 1194, kdy se objevilo v islandských záznamech. Poté se Svalbard stal předmětem různých vyšetřování. V současnosti zde žijí necelé tři tisíce obyvatel, z toho něco přes dva tisíce v Longyearbyenu, městě na cípu fjordu Isfjorden.

Longyearbyen na ostrově Západní Svalbard má populaci kolem 2 140, ale na jaře a v létě se sem stěhuje mnohem více jedinců. Turisté, kteří se neštítí vyměnit plavky za kabáty a teploty pod nulou, si zde přijdou na své.

Proč se sem sjíždí tolik turistů?

Možná většinu turistů přitáhnou projížďky na sněžných skútrech, pozorování divoké zvěře (například ledních medvědů) v nedalekém neobvyklém safari, jízda na kajaku a kánoi, sáňkování, lyžování, výlet do muzea a posezení v místní hospodě se severským prostředím. Navíc odtud budete moci jít do Severní šachty – obvykle tam, kde běžně začínají expedice. Longyearbyen má dokonce vybudovanou nejsevernější nemocnici, školu, knihovnu, bar, banku nebo cestovní kancelář na světě. Zároveň je to nejsevernější místo na světě, kam se lze dostat letadlem.

Je tu velmi draho…

Kola byznysu nikdo nezastaví, ale považujeme za životně důležité vědět, že náklady na Svalbardu jsou skutečně mnohem vyšší než v Norsku. Za nocleh ve společném pokoji v něčem, co se podobá hostelu, zaplatíte kolem tisícovky. Levnější jídla (pizza, burger atd.) stojí kolem tří stovek a v restauraci můžete nechat i více jak sedm stovek za jedno jídlo. Letenka se zde může vyšplhat až na 15 000 korun. Známý jednodenní výlet lodí do ledových mas a hor stojí nejméně 5 tisíc…

Svalbard 2
Foto: Pixabay

Za tu krásu to stojí!

Ale jak již bylo řečeno, náklady skutečné nadšence jen tak nezastaví. Přítomnost sněhu a ledu nabízí dechberoucí možnosti, jak si vyčistit hlavu a restartovat se. Uchvátí vás svými zledovatělými pláněmi, a rozlehlými horami, malebnými fjordy a rozkošnou destinací. Na letišti v Longyearbyenu během roku může přistát až 100 000 turistů!

Zdroje info: booktherapy.cz, realcamplife.com

Náhledové foto: Pixabay