Lemur: Vážně i nevážně o králi Jelimánovi – jak oblíbený film Madagaskar zkreslil znalosti o životě lemurů?
Když se řekne lemur, pak se většině lidí vybaví šedé nebo šedohnědé zvířátko s dlouhým bíločerně pruhovaným ocasem. „Kruhoocasý,“ jak by řekli tučňáci z oblíbeného filmu Madagaskar. Ten nepochybně přispěl k popularizaci těchto roztomile vypadajících primátů – v něčem však svým divákům i nepokrytě lže.
Lemura, kterého můžete znát jako krále Jelimána, „hraje“ lemur kata (Lemur catta). Opravdu pochází z Madagaskaru a je ohroženým druhem. Tím však některé podobnosti končí.
Král tlupy? To ani náhodou
Náš oblíbený kruhoocasý si v zoologické zahradě v New Yorku hraje na velkého krále. Kdyby však byl obklopen svou plnohodnotnou tlupou, měl by smůlu. U lemurů totiž přebírají vůdčí role samice a samci leckdy hrají roli až tak trochu otloukánků. Tipli bychom tedy, že si v ZOO král Jelimán rozhodně něco kompenzuje.
Foto: Pixabay
A přemýšleli jste někdy nad tím, proč má tak dlouhý ocas? Hodí se mu totiž pro život v jeho přirozeném prostředí. Tím není prales, jak si nejspíš myslíte, ale travnaté planiny a skály. A právě proto, aby se lemuři v trávě navzájem neztratili, si signalizují přítomnost zdviženými ocasy.
Proč se lemur bojí vody
Aby nedošlo k mýlce – lemuři plavat umí a rozhodně se neutopí. Vodě se však vyhýbají, jak jenom mohou – koneckonců, proto jsou v zoologických zahradách od návštěvníků odděleni jen mělkými příkopy. A proč tomu tak je? Lemuři rádi pečují o svou srst – dokonce až přehnaně, dalo by se říct (ano, v tomhle vám Madagaskar o králi Jelimánovi nelže). Pokud tedy mohou, tak se jejímu namočení jednoduše vyhnou.
Zdroj: https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=201-lemur-kata&start=201/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Lemur_kata
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.