Legenda Route 66 fungovala jako dálnice skoro 60 let
Ráj pro romantiky, motorkáře i cyklisty. Přesně takto lze označit slavnou americkou Route 66. tato opěvovaná autostráda sloužila jako dálnice necelých 60 let. Konkrétně spojovala od listopadu roku 1926 Chicago se západním pobřežím Spojených států amerických. Fungovat jako dálnice přestala v roce 1985, konkrétně 27. června.
Steinbeckova matka cest
Slovní spojení matka cest je s Route 66 spojeno od dob vydání slavného románu Johna Steinbecka Hrozny hněvu. Jinak se vžila také označení Cesta slávy nebo Hlavní třída Ameriky. Před 30 lety ji nahradily nové dálnice. Jisté úseky jsou pod správou jednotlivých států USA a jiné mají soukromníci. Některé jsou zcela opuštěné. O to více ale lákají různé dobrodruhy k návštěvě. Romantika těchto míst je neskutečná.
Route 66: Zdroj obrázku Pixabay.com
Kdo stál za vybudováním Route 66?
Nejspíše známý podnikatel Cyrus Avery. Právě na jeho popud se postupně prolomily ledy a povolaní lidé začali uvažovat o budování východozápadní diagonály. Ostatně právě ona měla přivábit na západ tolik potřebnou pracovní sílu. Trasa nově zbudované Route 66 vedla z Los Angeles do Grand Parku v Chicagu. Od roku 1936 mířila tato silnice až do Santa Moniky. Její celková délka činila 3940 km. Procházela tehdy hned třemi časovými pásmy a celkem 8 státy.
Route 66: Zdroj obrázku Pixabay.com
První název byl jiný…
Právě podnikatel Avery chtěl, aby číslo silnice bylo 60. S tímto názvem souhlasili i jiní stavitelé. Přesto pak přišel Averyho druhý návrh na Route 66, který byl odsouhlasen. Ostatně zní také mnohem lépe. Mimo Steinbecka tuto kultovní silnici proslavil třeba také Film Bezstarostná jízda nebo Songy Chucka Berryho, Depeche Mode nebo Rolling Stones.
Route 66: Zdroj obrázku Pixabay.com
Route 66: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.