Luhačovice otevřou po rekonstrukci Sluneční lázně. Budou tu tři prohlídkové okruhy

Sotva dvacet pět kilometrů od krajského města Zlína leží v údolí říčky Šťávnice lázně Luhačovice. Právě jimi prochází hranice mezi Valašskem a Slováckem. Podhorský charakter lázeňského městečka dává tušit, že se tu bude velmi příjemně odpočívat. Je tomu tak i proto, že místo je obklopené lesy a opravdu hezkou přírodou. K relaxaci tu poslouží nejen kolonáda, ale také nedaleká přehrada v obci Pozlovice, jež těsně sousedí s Luhačovicemi. Co byste si v lázních rozhodně neměli nechat ujít?

Co zajímavého v Luhačovicích uvidíte

Do Luhačovic se jezdí lidé nejen léčit, ale míří sem i turisté a cyklisté se pokochat zdejším příjemným prostředím. Svůj díl na tom má i architekt Dušan Jurkovič, jenž je autorem architektonického návrhu přestavby původně klasicistního Janova domu. Dnes se mu říká Jurkovičův a poznáte ho podle typického Jurkovičova stylu, kdy se architekt nechal inspirovat lidovými stavbami.

Jurkovičův dům z počátku 20. století stojí nedaleko modernistické kolonády, která vznikla ve 40. letech minulého století a patří mezi poslední československé stavby v tomto stylu. Ústředním bodem je zde hala, v níž vyvěrá nejznámější luhačovický pramen Vincentka. Před pěti lety prošla kolonáda velkou rekonstrukcí, jež jí vrátila její původní podobu. Halu tvoří vysoký otevřený prostor s dvěma řadami sloupů z umělého mramoru. V přízemí si do sklenice načepujete Vincentku a v patře se podíváte na fotografie a doprovodné informační tabule, jež seznamují s historií lázní a jejich okolí.

Pohled na Jurkovičův dům. Foto: Txllxt TxllxT, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Luha%C4%8Dovice_Spa_-_Jurkovi%C4%8D_House_1901-1902_by_Slovak_architect_Du%C5%A1an_Jurkovi%C4%8D_01.jpg

Do lázní Luhačovice za minerálními prameny

Nejoblíbenějším pramenem v lázních Luhačovice je Vincentka. Kromě ní se ale mohou pyšnit dalšími šesti prameny s obsahem léčivých minerálů. Jsou to Aloiska, Ottovka, Svatý Josef, Viola, Pramen MUDr. Františka Šťastného a Marie, které se používají k pitné kúře. Pak jsou zde ještě prameny pro balneologické účely – například Bystrica nebo Elektra. Chuťově je většina luhačovických pramenů spíše slanější.

Sluneční lázně

Mezi unikátní luhačovické stavby patří i tzv. Sluneční lázně, postavené na počátku 20. století podle projektu Dušana Jurkoviče. Letos na jaře budou znovuotevřené po zdařilé rekonstrukci. Jedno patro tu bude mít k dispozici Muzeum jihovýchodní Moravy, které zde pravidelně uspořádá tři různé expozice. Návštěvníci Slunečních lázní se mohou dle radní Zlínského kraje Zuzany Fišerové dále těšit na tři prohlídkové okruhy, které je seznámí s historií Vodoléčebného ústavu, s osobnostmi Dušana Jurkoviče a Leoše Janáčka. Hudební skladatel sem do lázní velmi často jezdil. Druhý prohlídkový okruh povede expozicí Slunečních a říčních lázní a ve třetím bude k vidění depozitář lázeňských technologií a expozice teplomilných rostlin.

Zdroj: Zlinskykraj.cz, Luhacovice.cz

Sluneční lázně v Luhačovicích. Náhledové foto: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Luha%C4%8Dovice,_Slune%C4%8Dn%C3%AD_l%C3%A1zn%C4%9B_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.