Láká vás nákup levného cestovního voucheru z druhé ruky? Nedělejte to

Koronavirus zasáhl do rodinných rozpočtů většiny z nás velmi citelně. A není tedy divu, že stále hledáme, kde bychom mohli ušetřit. A nákup voucheru na vysněnou dovolenou od někoho, kdo ho z nějakého důvodu nemůže využít, se jeví jako perfektní možnost.

Ovšem na konci takového nákupu můžete být chudší i o pár desítek tisíc a přitom jako revanš získáte jen bezcenný kus papíru. A jak je to možné? S cestovními vouchery to není tak snadné, jak se zdá.

Vouchery obvykle podávající ti, kteří je nemohou refundovat

Abychom si udělali základní vhled do situace, připomeneme si, jak vypadá trh s našimi cestovními kancelářemi. Přibližně 90 % tuzemských cestovních kanceláří patří pod Asociaci cestovních kanceláří ČR. To jsou ty tzv. jištěné a vztahuje se na ně onen kontroverzní lex voucher. Jinými slovy – svým klientům nemusely vracet v loňském roce peníze, ale jednoduše jim nabídly srovnatelný zájezd během toho roku. A teprve ve chvíli, kdy by se klienti rozhodli ani tuto nabídku nevyužít, by jim peníze byly po 31. srpnu vráceny. Lidé mají jistotu, že o takové peníze nepřijdou.

Ovšem co těch 10 % cestovek, které pod ACK nepatří? Ty sice svým klientům také nabídly vouchery, ale s jednou podstatnou změnou – pokud je do 31. srpna nevyužijí, pak bez náhrady propadnou. A většina inzerátů se týká právě těchto voucherů.

Voucher není poukázka, není přenosný

Představte si voucher jako vlastně takovou smlouvu mezi cestovkou a klientem. Ještě stále si myslíte, že je tak jednoduché ho přeprodat? Většinou ne. Bývá totiž vázán na jméno, takže vás na letišti vůbec nemusí pustit do letadla. Navíc s převodem na jinou osobu často přijdete o nejrůznější doplňková pojištění a další služby.

turisté

Foto: Pixabay

Nenechte se nalákat na pohádku o změně objednatele voucheru

Velmi častým argumentem, který prodávající ve svých inzerátech uvádí, je ten, že cestovky bez problémů změní objednatele voucheru, a to ve prospěch nového kupujícího. Většinou prý za to chtějí jen menší poplatek – okolo 1 000 Kč. Řada z nás na něco podobného slyší, protože za podobné částky lze u některých společností například změnit jméno na letence apod. Ovšem vůbec to nemusí být pravda.

Ani poukázky na slevu už nemusí být platné

Samostatnou kapitolou jsou pak různé slovy na nákup zájezdů, které vám kupující za pár stovek přenechá. Dejte si však pozor na jejich platnost. Leckdy byly omezeny lednem 2021, a to už je přece jen trochu pozdě na to, abychom je chtěli uplatnit nyní.

A co tedy při nákupu zlevněného zájezdu od třetí osoby dělat?

Pokud byste tedy chtěli lákavé nabídky využít, ověřte si nejdříve přímo u cestovní kanceláře, zda je něco takového možné. Na sliby zoufalých prodejců nedejte, těm jde mnohem spíš o jejich blaho. Pojistíte si tak, že vám na konci nezůstanou jen oči pro pláč.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cestovni-kancelar-voucher-poukaz-zajezd-dovolena-premium-zpravodajstvi.A210510_201712_ekonomika_mato?zdroj=top

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.