Láká vás letos návštěva Benátek? Pak si dobře vyberte čas, jinak za vstup vysolíte pěkných pár euro
Láká vás letos návštěva Benátek? Pak si dobře vyberte čas, jinak za vstup vysolíte pěkných pár euro. Benátky, plovoucí město snů, se svým labyrintem kanálů a nadčasovou architekturou, byly vždy magnetem pro ty, kteří hledali něco nevšedního a zajímavého.
Daň: Brána k udržitelnému cestovnímu ruchu
V listopadu loňského roku však představily pilotní program tolik očekávané turistické daně, jejímž cílem je zvládnout příliv návštěvníků během víkendových špiček. Původně měla být spuštěna na začátku roku, ale logistické problémy a obavy z jejího dopadu na příjmy z cestovního ruchu způsobily její odklad. Nyní však však městská rada spustila online platební platformu s platností od 16. ledna. Návštěvníci zde mohou získat QR kód, kterým se budou při kontrolách ve městě prokazovat.
Tato daň, která ve špičce od dubna do poloviny července činí skromných 5 eur, není odstrašujícím prostředkem, ale portálem k udržitelnějšímu a příjemnějšímu prožitku z Benátek. Tím, že podporuje delší pobyty a snižuje přeplněnost, zvyšuje kvalitu života místních obyvatel i turistů.
Foto: Pixabay
Plánování návštěvy aneb jak se poplatku vyhnout
Výběr správné doby pro návštěvu Benátek je proto pro všechny, kdo nemají peněz právě na rozhazování, opravdu zásadní. Vzhledem k tomu, že turistická daň platí pouze v určitých hodinách (od 8:30 do 16:00), může si chytrý cestu naplánovat tak, aby se mu vyhnul. Představte si, že se po luxusní benátské večeři procházíte po měsíčním náměstí Piazza San Marco bez poplatku nebo se zúčastníte třeba okouzlujícího koncertu v některém z historických kostelů města, a to opět zdarma. To zní docela dobře, ne?
Výjimky z pravidla: Kdo je od daně osvobozen?
Je důležité si uvědomit, že ne všichni, kdo se po Benátkách toulají jen tak, této dani podléhají . Obyvatelé, rodilí Benátčané, studenti a pracující, stejně jako turisté s hotelovou rezervací jsou od ní totiž beze zbytku osvobozeni.
Ideální zážitek z Benátek
Přesto si myslím, že pokud si chcete Benátky opravdu užít, neměli byste se tomuhle poplatku vyhýbat – ba naopak, přivítejte ho s otevřenou náručí. Díky menšímu počtu lidí, totiž budete moci jako „obyčejní“ návštěvníci proniknout hlouběji do mnoha benátských zážitků (aniž byste se museli proplétat davy asijských turistů, kteří si přišli jen pro spoustu fotografií a nic jiného je nezajímá – ty se totiž zredukují určitě). Stále živá čtvrť Cannaregio (známá svými malebnými kanály, mosty a nádhernou architekturou) nebo umělecké poklady Dorsoduro (určitě si nenechte ujít návštěvu Galerie Accademia, která domovem mnoha slavných italských uměleckých děl, a kostela Santa Maria della Salute, jednoho z nejkrásnějších chrámů v Benátkách) za to rozhodně stojí.
A určitě také využijte možnost zapojit se do udržitelného cestovního ruchu. Podpora místních řemeslníků, stravování v rodinných trattoriích a volba ekologických způsobů dopravy nejen obohatí vaše zážitky, ale také pozitivně přispěje k ochraně města.
Zdroj: https://www.euronews.com/travel/2024/01/16/venice-entry-fee-here-are-all-the-dates-when-youll-have-to-pay-to-visit-in-2024, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-do-benatek-za-pet-eur-mesto-zpoplatni-vstup-pro-jednodenni-turisty-40451823
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.