Kytovci v Labi pronikají stále dál. Dokážou zdolat i přehrady a každoročně jich přibývá
Kytovci v Labi pronikají stále dál. Dokážou zdolat i přehrady a každoročně jich přibývá. Na jaře roku 2024 učinili vědci z německého Spolkového institutu pro hydrologii (BfG) a Správy vodních cest a plavby (WSV) při rutinním monitorování řek Labe a Vezery překvapivý objev.
Přítomnost sviňuch v těchto sladkovodních prostředích je totiž překvapil hned dvakrát. Nejen, že jich bylo mnohem víc než obvykle, ale dokázaly se dostat i nad přehradu.
Sviňucha je u nás doma
Sviňucha obecná (Phocoena phocoena) je jediným druhem kytovce, který se trvale vyskytuje v evropských mořských oblastech. Ačkoli sdílí své domovské vody s několika dalšími druhy kytovců, kteří tudy občas proplouvají, jen ji můžeme vídat pravidelně – a to nejen v moři.
Většinu času tráví v blízkosti pobřeží, ale líbí se jim i v řekách. Na rozdíl od delfínů jsou totiž sviňuchy známé tím, že jsou plaché a jen zřídkakdy vyplují na hladinu nebo vyskočí z vody.
Foto: Pixabay
Něco málo o sviňuchách
Mají působivé potápěčské schopnosti, jsou schopni dosáhnout hloubky až 220 metrů a zadržet dech až na pět minut. Díky těmto schopnostem jsou dobře přizpůsobené svému prostředí, ale zároveň je obtížné je studovat, protože mají tendenci se držet spíše pod hladinou. Sviňuchy obecné dorůstají délky až 1,9 metru, a přestože se vzhledem i chováním podobají delfínům, vědci upozorňují, že ve srovnání se svými charismatičtějšími příbuznými jsou sviňuchy považovány za trochu inteligentní.
Rekordní nálezy v roce 2024
Ale zpět k nedávnému výzkumu. Zejména na řekách Vezera a Labe došlo k výraznému nárůstu aktivity sviňuch, přičemž počet detekcí byl pětkrát až desetkrát vyšší než v předchozích letech.
Například na řece Weser poblíž města Stadland byly sviňuchy zjištěny během 33 % pozorovacích hodin. V řece Labi u Wedelu byla zaznamenána ještě vyšší míra pozorování – sviňuchy byly pozorovány ve 44 % sledovaných hodin. A pozorovány byly i nad přehradou.
Co stojí za nárůstem počtu pozorování sviňuch?
Náhlý nárůst počtu pozorování těchto pozoruhodných tvorů v řekách však vědce trochu zmátl. Ačkoli je známo, že se sviňuchy občas vydávají do ústí řek a přístavních oblastí, četnost a soustavnost jejich výskytu letos na jaře je neobvyklá. Podle jedné z teorií sviňuchy sledují kořist, jako jsou sledi nebo jiné malé ryby, které migrují proti proudu. K tomu by mohly přispět i změny teploty vody, slanosti nebo dokonce snížená lidská činnost v některých oblastech.
Zdroj: https://link.springer.com/article/10.1007/s12526-024-01428-6, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1470160X15003635
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.