Kyoto: Krásný bambusový les a další zajímavosti
Největší japonský ostrov Honšú nacházející se jihozápadně od hlavního města Tokya ukrývá posvátné město Kyoto, kde na vás doslova dýchne historie cizí kultury a přírodní krása velmi odlišná od té, na níž jsme z naší země ve středu Evropy zvyklí. Bezpochyby vás upoutá hlavně unikátní bambusový les a svatyně nesoucí se v typickém asijském duchu. To ale ani zdaleka není všechno, co vás na Kyotu během návštěvy čeká.
Bambusový les Arašijama, svatyně a přilehlá opičí hora
Jak už jsme zmínily v úvodní pasáži, tak první kroky turistů na Kyotu nemohou zamířit nikam jinam, než-li směrem k bambusovému lesu Arašijama. Pohledu na urostlé bambusy se bezpochyby nebudete moci nabažit, navíc se při ztišení hlasu můžete zaposlouchat do tajemných zvuků, které vyluzují. Když je totiž zrovna větrný den, tenké kmínky společně s listy o sebe silně třou. Dokud nezažijete, neuvěříte, jak moc je to uklidňující.
Uprostřed bambusového lesa je k vidění také zenbuddhstický chrám Tenrjúdži se šintoistickou svatyní Nonomija. Kousek opodál pak stojí mnohem menší svatyně zasvěcená božstvu Inari, které má za úkol ochraňovat plodnost, rýži, saké, čaje, blahobyt a podnikání.
Přes nádherný most Togetsukyo se z bambusového lesa podél tyrkysového jezera dostanete až k Opičí hoře zvané Iwatayama, kde v současné době žije asi 120 sněžných opic. Ty se volně pohybují přírodou a nemají strach z lidí, takže s trochou štěstí můžete na nějakou narazit.
Opičí hora má striktní pravidla
Jelikož žijí sněžné opice nerušeným životem a tamní obyvatelé chtějí letitou symbiózu zachovat, musíte se jako návštěvník řídit jejich přísnými, ale potřebnými pravidly. Je kupříkladu zakázáno scházet z vyznačených cest nebo opice krmit či hladit. Má to samozřejmě i praktický důvod. Sněžné opice totiž dokáží být velmi agresivní, pokud jde o potravu. Chráníte tak své vlastní bezpečí.
Kyoto není jen příroda, ale také historie
Na Kyotu jakoby se zastavil čas někdy o století zpátky. Tamní obyvatelé místo nám běžně dostupným automobilů využívají dobové dopravní prostředky jako například kočár poháněný lidskou silou, přičemž musejí být všichni účastníci (jak řidič, tak pasažéři) vystrojeni v kimonech.
Ostrov Kyoto je japonským středobodem kultury, který byl jako jediný ušetřen druhé světové války. Jen na tomto území se dochovalo více než 1 600 buddhistických chrámů, 400 šintoistických svatyní, paláce, zahrady a dalších architektonických skvostů. Abyste tedy mohli prozkoumat úplně všechny krásy, zřejmě vám ani měsíc stačit nebude.