Které město vyhrálo titul nejšpinavějšího místa na světě

Cestování je příjemnou volnočasovou aktivitou. Zpravidla lidé navštěvují místa něčím zajímavá, umožňující koupání a lenošení na mořské pláži, túry po horách či nabízejí chutnou gastronomii. Málokdo si dobrovolně vybere oblast znečištěnou exhaláty. Proto je určitě dobré vědět, kam kvůli špinavému vzduchu raději vůbec nejezdit.

Ve městech žije až 55 procent světové populace

Mnoho měst po celém světě zápasí s vysokou úrovní znečištění, což má negativní dopady na zdraví obyvatel a životní prostředí. Většinou za to může průmyslová výroba, hustá doprava, spalování fosilních paliv a nedostatečná recyklace odpadu. Určení nejšpinavějšího města na světě není jednoduché, protože kvalita ovzduší se může měnit v závislosti na různých faktorech, jako je roční období nebo meteorologické podmínky. Některá města se však přesto pravidelně objevují na seznamu těch nejvíce znečištěných. Najdeme je zpravidla v Asii, Africe a Latinské Americe.

Asi 55 procent světové populace žije ve městech. Oproti roku 2000, kdy to bylo 47 procent, je tu evidentní nárůst městského obyvatelstva. Prognózy říkají, že  do roku 2050 to může být až 67 procent lidí, kteří budou obývat města. Je celkem pochopitelné, že takové množství lidí už musí vyprodukovat hodně znečištění. Ne všude ve světě dodržují soubor pravidel, jaký stanovila Evropská unie v rámci Green Dealu.

Index kvality ovzduší

Co se týká znečištění vzduchu, tak se posuzuje tzv. index kvality ovzduší (AQI), jenž bere v úvahu pět faktorů – znečištění částicemi, oxid uhelnatý, oxid siřičitý, oxid dusičitý a přízemní ozón. Pokud byste se jako destinaci pro svou dovolenou vybrali Indii, tak rozhodně nejezděte do města Ghaziabad, které obsadilo první příčku ve znečištění ovzduší na světě. Vzduch v tomto místě je tak nezdravý, až je nebezpečný. Historie tohoto města se začala psát až v roce 1740. Ghaziabad je také spojený s indickým hnutím za nezávislost, které se započalo indickým povstáním v roce 1857 a skončilo v roce 1948 vyhlášením indické nezávislosti.

Až šest z deseti nejvíce znečištěných měst na světě se nachází právě v Indii. To má za následek předčasnou smrt až dvou milionů lidí ročně. Na vině je vysoká hustota osídlení indického území, emise z provozu vozidel a spalování biomasy. Problémem jsou také průmyslové komplexy, které často zasahují až do obytných čtvrtí.

Přečtěte si: Amalfi: Klenot Amalfského pobřeží s azurovým mořem a barevnými domy

Pěkné druhé místo ve znečištění vzduchu obsadilo město Chotan v Číně. Pro vaši informaci, jedná se o starobylé čínské město, jež bylo centrem výroby hedvábí. Právě odtud byly kokony bource morušového pašovány do Íránu a v roce 551 do byzantské Konstantinopole.

Na třetí příčce se umístilo město Gujranwala v Pákistánu, které je po Karáčí pátým nejlidnatějším městem v zemi. Je to poměrně mladé město, založené teprve v 18. století. Na čtvrtém místě je pákistánské město Faisalabad, jehož založení se vztahuje k roku 1880. Pojmenováno bylo po viceguvernérovi Pandžábu, siru Jamese Broadwooda Lyalla jako Lyallpur. Tento název město neslo do roku 1977. Hlavní město Indie Díllí se v míře znečistění vzduchu umístilo na páté příčce.

New York. Foto: Pixabay

Také New York je hodně špinavým městem

Pojďme se ale na znečištění měst podívat z hlediska vyprodukovaného pevného odpadu. Zde na prvním místě vévodí jednoznačně New York, na druhém Mexico City a na třetím místě je Tokio. Na dalších příčkách se umístilo Los Angeles v USA, Bombaj v Indii, Istanbul v Turecku, Jakarta v Indii, Káhira v Egyptě, Ósaka v Japonsku a Sao Paulo v Brazílii.

Zdroj: https://worldpopulationreview.com/world-city-rankings/dirtiest-cities-in-the-world, wikipedia.org

Ulice v Indii. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.